grzmoty, błyskawice, Fenomena, Komety, Zaćmienia. Czemu niektóre części ziemi są cieplejsze, niektóre zimne. O Antypatiach, Sympatijach, o własności wody, ziemi, ognia, drew, kwiecia, minerałów, kamieni, i tym podobnych.
2. Dyskurs Jowialny. Który w sobie zamyka qwestye wesołe, i poczciwemi żartami atemperowane Taką był rzucił Król Filip qwestyą, pytając się coby też było pod Niebem największego? na co odpowiedział pierwszy, że ziemia jest taka. Drugi, że Ocean, który całą oblewa ziemię. Trzeci zaś być twierdził Słońce, które sto sześćdziesiąt razy większe jest niżeli ziemia. Tandem czwarty być rozumiał serce ludzkie, które
grzmoty, błyskawice, Phenomena, Komety, Záćmienia. Czemu niektóre częśći źiemi są ćiepleysze, niektóre źimne. O Antypatyách, Sympatiyách, o własnośći wody, źiemi, ogniá, drew, kwiećia, minerałow, kámieni, y tym podobnych.
2. Dyskurs Jowiálny. Ktory w sobie zámyka qwestye wesołe, y poczćiwemi żartami áttemperowane Táką był rzućił Krol Filip qwestyą, pytájąc śię coby też było pod Niebem naywiększego? ná co odpowiedźiał pierwszy, że źiemia jest táka. Drugi, że Ocean, ktory cáłą oblewa źiemię. Trzeći záś być twierdźił Słońce, ktore sto sześćdźieśiąt rázy większe jest niżeli źiemia. Tandem czwarty być rozumiáł serce ludzkie, ktore
Skrót tekstu: BystrzPol
Strona: K2
Tytuł:
Polak sensat
Autor:
Wojciech Bystrzonowski
Drukarnia:
Drukarnia Akademicka Societatis Iesu
Miejsce wydania:
Wilno
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1733
Data wydania (nie wcześniej niż):
1733
Data wydania (nie później niż):
1733
solennizował z takąż asystencją i aparencją jaka i na summie była, z Kazaniem Panegirycznym mianym od niżej wyrażonego Panegirysty, i publiczną procesją po Cmentarzu, po procesyj sfatygowanego tak wielką pracą Pasterza Państwo i Duchowieństwo zaprowadziło do rezydencyj. Iluminacje Ogniów triumfalnych po Nieszporach.
Lubo niemało w Wigilią koronacyj widziało zgromadzonego spektatora oko ognistych z prochu atemperowanych splendorów, więcej jednak jeszcze napatrzyło się tego wieczora iluminacyj, bo na kilku miejscach fejerwerki chcąc się lepiej jedne nad drugie popisać ciekawą ludzką zrzenicę swoją kontentowały emulacją. Muzyka jedna drugą chcąc celować słuchacza delektowała ucho, Harmata żadnego spoczynku niemiała bo jedna po drugiej huczne larum biła. Oktawa tygodniowa tego Aktu.
Dnia 16.
solennizowáł z tákąż ásystencyą y áppárencyą iáka y na summie byłá, z Kázániem Pánegirycznym miánym od niżey wyráżonego Pánegirysty, y publiczną procesyą po Cmentárzu, po procesyi sfátygowánego ták wielką pracą Pásterzá Páństwo y Duchowieństwo zaprowádźiło do rezydencyi. Illuminácye Ogniow tryumfalnych po Nieszporách.
Lubo niemało w Wigilią koronácyi widźiáło zgromádzonego spektátorá oko ognistych z prochu áttemperowánych splendorow, więcey iednák ieszcze nápatrzyło sie tego wieczora illuminácyi, bo ná kilku mieyscách feierwerki chcąc sie lepiey iedne nád drugie popisáć ciekáwą ludzką zrzenicę swoią kontentowały emulácyą. Muzyka iedna drugą chcąc celowáć słuchácza delektowáłá ucho, Hármáta żadnego spoczynku niemiałá bo iedna po drúgiey huczne larum biłá. Oktáwá tygodniowa tego Aktu.
Dniá 16.
Skrót tekstu: RelKor
Strona: Cv
Tytuł:
Relacja koronacji cudownego obrazu Najświętszej Marii Panny na Górze Różańcowej
Autor:
Anonim
Drukarnia:
Drukarnia Bracka Św. Trójcy
Miejsce wydania:
Lwów
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
relacje
Tematyka:
religia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1728
Data wydania (nie wcześniej niż):
1728
Data wydania (nie później niż):
1728
Arcybiskup Cezaryj, Innocentego XI do Jana III Nuncjusz, gdy swoję u Tronu legacją odprawował, znagła Kanclerz Donhof od Króla wokowany, tak mądrże i ślicznym stylem, eks tempore mu odpowiedział, jakby długim czasem i pracą, mowa jego limowana była. Przeciwko Łyszczyńskiemu Ateuszowi na sejmie, z tąż fakundyą, prawowierną zelozją atemperowaną mówił, a potym wymógł na nim, że się błędów swych wyrzekł. Słyszeć go było po ambonach każącego, do czego mu i najwyższe publiczne funkcje przeszkodą nie były; wszystkich serca do BOGA i cnoty nakłaniał: jest w druku jego Kazanie in fol: które miał na pogrzebie, Marianny Jabłonowskii Wojewodziny Ruskiej i Hetmanowy:
Arcybiskup Cezáryi, Innocentego XI do Janá III Nuncyusz, gdy swoię u Tronu legacyą odprawował, znagła Kanclerz Donhoff od Krolá wokowány, ták mądrże y ślicznym stylem, ex tempore mu odpowiedział, iákby długim czásem y pracą, mowa iego limowána byłá. Przeciwko Łyszczyńskiemu Atheuszowi ná seymie, z tąż fakundyą, práwowierną zelozyą attemperowáną mowił, á potym wymogł ná nim, że się błędow swych wyrzekł. Słyszeć go było po ambonách każącego, do czego mu y naywyższe publiczne funkcye przeszkodą nie były; wszystkich sercá do BOGA y cnoty nakłaniał: iest w druku iego Kazanie in fol: ktore miał na pogrzebie, Maryanny Jabłonowskii Woiewodziny Ruskiey y Hetmanowy:
Skrót tekstu: NiesKor_II
Strona: 68
Tytuł:
Korona polska, t. II
Autor:
Kasper Niesiecki
Drukarnia:
Collegium lwowskiego Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Lwów
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
herbarze
Tematyka:
historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1738
Data wydania (nie wcześniej niż):
1738
Data wydania (nie później niż):
1738
witalnych, różność wydała członków ludzkich. J tak przez tę formę sporządzone serce, wątroba śledziona, płuca, żołądek, muzg, kości, żyły, chrząstki i wszystkie wewnętrzne części. Wydoskonalone pięć zmysłów jak instrumenta i organy jakie, to jest oko, ucho, nos, język, ręce, nogi. Czterma humorami, atemperowane wewnętrzne części: to jest krwią, żołcią, melancholią, i flegmą. Powleczona ta cała kompozycja członków ciałem i skorą. Przydane na ostatek powierzchne ozdoby, to jest włosy, brwi, paznokcie. J tak wyperfekcjowanego ciała stworzoną dopiero nieśmiertelną rozumną duszę Bóg wlał, i z nim zjednoczył. Co się wnosi z tych słów
witalnych, rożność wydałá członkow ludzkich. J ták przez tę formę sporządzone serce, wątroba śledziona, płuca, żołądek, muzg, kości, żyły, chrząstki y wszystkie wewnętrzne części. Wydoskonalone pięć zmysłow iák instrumenta y organy iákie, to iest oko, ucho, nos, ięzyk, ręce, nogi. Czterma humorámi, attemperowane wewnętrzne części: to iest krwią, żołcią, melancholią, y flegmą. Powleczona tá cáła kompozycya członkow ciáłem y skorą. Przydáne ná ostátek powierzchne ozdoby, to iest włosy, brwi, paznokcie. J ták wyperfekcyowanego ciáłá stworzoną dopiero niesmiertelną rozumną duszę Bog wlał, y z nim ziednoczył. Co się wnosi z tych słow
Skrót tekstu: BystrzInfCosm
Strona: D
Tytuł:
Informacja Cosmograficzna
Autor:
Wojciech Bystrzonowski
Miejsce wydania:
Lublin
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
biologia, geografia, religia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1743
Data wydania (nie wcześniej niż):
1743
Data wydania (nie później niż):
1743