okna pobił etc. Ziarna gradu wielkości po większej części były ja[...] d wiśni, inne były i na 3 i 5 calów w ko[...] inne długie były na pułtora cala, burza ta[...] dalej jak na pół mile rozciągała się.
7 Października o 3 lub 4 godzinie wieczor: w Sampsord-Courtnej w Devonshire grzmoty i błyskawice niezwyczajne. Dzwoniący uczuli dzwony nadzwyczaj nierównie tęższe, cztery kule ogniste wielkości pięści upadłszy do Kościoła napełniły go ogniem, dymem.
Powietrze na bydło w Niemczech : Zaraza[...] przyszła z Kampanij, trwała aż do Roku 1714.
Wysokość wody deszczowej w Paryżu 25 calów 2 linie: w Upminster 25, 60 calów Angielskich.
1712 Na początku Sierpnia trzęsienie
okna pobił etc. Ziarna gradu wielkości po większey części były ia[...] d wiśni, inne były y na 3 y 5 calow w ko[...] inne długie były na pułtora cala, burza ta[...] daley iak na puł mile rozciągała się.
7 Października o 3 lub 4 godzinie wieczor: w Sampsord-Courtney w Devonshire grzmoty y błyskawice niezwyczayne. Dzwoniący uczuli dzwony nadzwyczay nierownie tęższe, cztery kule ogniste wielkości pięści upadłszy do Kościoła napełniły go ogniem, dymem.
Powietrze na bydło w Niemczech : Zaraza[...] przyszła z Kampaniy, trwała aż do Roku 1714.
Wysokość wody deszczowey w Paryżu 25 calow 2 linie: w Upminster 25, 60 calow Angielskich.
1712 Na początku Sierpnia trzęsienie
Skrót tekstu: BohJProg_II
Strona: 165
Tytuł:
Prognostyk Zły czy Dobry Komety Roku 1769 y 1770
Autor:
Jan Bohomolec
Drukarnia:
Drukarnia J.K.M. i Rzeczypospolitej w Kollegium Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Warszawa
Region:
Mazowsze
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
kroniki, traktaty
Tematyka:
astronomia, historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1770
Data wydania (nie wcześniej niż):
1770
Data wydania (nie później niż):
1770
, w Mieście Francuskim Aquae mortuae zwanym, co było prognostykiem weryfikowanym, bo na tej wojnie umarł. W Hiszpanii w Miasteczku Vilillaro Diecezyj Cezaraugustańskiej jest dzwon campana miraculorum zwany: item w Mieście Samera albo Sentica, także w Hiszpanii, w Salernie w Włoszech, w Kordubie w Niemczech, w jednym Klasztorże Panieńskim dzwonek sam dzwoniący, jest nuntius śmierci osoby Zakonnej, na co się gotują; jakom opisał w Geografii z cytacją Autorów, titulo: Wskrzeszony, i skrucony Ptolemeusz. Z. Victorinus Opat Klasztoru Hiszpańskiego, przy wsi Azaniosz ma cząstki swego ciała w Urnie srebrnej: gdzie trzykroć stuka w Urnę, gdy który z Mnichów ma umrzeć.
, w Mieście Francuskim Aquae mortuae zwanym, co było prognostykiem weryfikowanym, bo na tey woynie umarł. W Hiszpanii w Miasteczku Vilillaro Diecezyi Cezaraugustańskiey iest dzwon campana miraculorum zwany: item w Mieście Samera albo Sentica, także w Hisżpanii, w Salernie w Włoszech, w Kordubie w Niemcżech, w iednym Klasztorże Panieńskim dzwonek sam dzwoniący, iest nuntius smierci osoby Zakonney, na co się gotuią; iakom opisał w Geografii z cytacyą Autorow, titulo: Wskrzeszony, y skrucony Ptolemeusz. S. Victorinus Opat Klasztoru Hiszpańskiego, przy wsi Azaniosz ma cząstki swego ciała w Urnie srebrney: gdzie trzykroć stuka w Urnę, gdy ktory z Mnichow ma umrzeć.
Skrót tekstu: ChmielAteny_III
Strona: 46
Tytuł:
Nowe Ateny, t. 3
Autor:
Benedykt Chmielowski
Miejsce wydania:
Lwów
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1754
Data wydania (nie wcześniej niż):
1754
Data wydania (nie później niż):
1754
ognie w Marsowym obrocie, A niespuszczając bynajmniej z ochoty Za wczas, i pokoj, smakuje Namioty. 100. Za nimże wzięte w triumfie Strygony Za nim prowadźcie dobyte Sieczyny Niechaj ciągnie wóz, laury ozdobiony Komunik Paszów, Tureckich jedyny. Wiedeń dziękuje za wczesne obrony Swoje; i całej Rakuskiej krainy A nieprzyjaciel dzwoniący ogniwy Niech zna Majestat, gróżny i straszliwy. 101. Tu ostatniego sławo porusz dźwięku I otrąb światu Królewskie niewczasy Jak na sprzykrzonym bez przestannie łęku Zbytecznie ciężkie wytrzymywał prasy I wszędzie własnych przykładając ręku Sam zastępował, sam zalegał pasy, Znoj, deszcz, wiatr, zimno, pluskoty, srzeżogi, I wszytko wytrwał, czym
ognie w Marsowym obroćie, A niespuszczáiąc bynaymniey z ochoty Zá wczás, y pokoy, smákuie Namioty. 100. Zá nimże wźięte w tryumfie Strygony Zá nim prowadźćie dobyte Sieczyny Niechay ćiągnie woz, laury ozdobiony Kommunik Pászow, Tureckich iedyny. Wiedeń dźiękuie zá wczesne obrony Swoie; y cáłey Rákuskiey kráiny A nieprzyiaćiel dzwoniący ogniwy Niech zna Máiestat, grożny y strászliwy. 101. Tu ostátniego sławo porusz dźwięku Y otrąb świátu Krolewskie niewczásy Iák ná sprzykrzonym bez przestánnie łęku Zbytecznie ćiężkie wytrzymywał prásy Y wszędźie własnych przykłádáiąc ręku Sam zástępował, sám zálegał pássy, Znoy, deszcz, wiátr, źimno, pluskoty, srzeżogi, Y wszytko wytrwał, czym
Skrót tekstu: ChrośTrąba
Strona: D4v
Tytuł:
Trąba wiekopomnej sławy
Autor:
[Chrościński Wojciech Stanisław]
Drukarnia:
Karol Ferdynand Schreiber
Miejsce wydania:
Warszawa
Region:
Mazowsze
Typ tekstu:
wiersz
Rodzaj:
liryka
Gatunek:
panegiryki
Tematyka:
polityka
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1684
Data wydania (nie wcześniej niż):
1684
Data wydania (nie później niż):
1684