WEZUWIUSZ i żadna Góra Ognista, nie jest Oknem Piekielnym, jak prości wierzą; bo o tym ani Pismo Święte, ani OO. Święci nie piszą; którzy Piekłu miejsce naznaczają in centro terrae.
CAUCASUS Góra w stronie Północej Azyj, wysoka na mil 12 Niemieckich. Indyę dzieląca od Scytyj albo Tartaryj, której wierzchołki są poprzerywane i podzielone. Jest to część, albo Córka Gór TAURUS nazwanych, długim szlakiem rozciągnionych, które GÓRY TAURUS największe w Świecie, różne biorą Imiona od miejsc i Narodów. Tu się zowią Imaus, tu Paromapysus, tu Circius, tu Orates, tu Nifates, etc a na samym końcu Caucasus. Wierzchołki Cautasu są śniegami
WEZUWIUSZ y żadna Gora Ognista, nie iest Oknem Piekielnym, iak prości wierzą; bo o tym ani Pismo Swięte, ani OO. Swięci nie piszą; ktorzy Piekłu mieysce naznaczaią in centro terrae.
CAUCASUS Gora w stronie Pułnocney Azyi, wysoka na mil 12 Niemieckich. Indyę dzieląca od Scytyi albo Tartaryi, ktorey wierzchołki są poprzerywane y podzielone. Iest to część, albo Corka GOR TAURUS nazwanych, długim szlakiem rościągnionych, ktore GORY TAURUS naywiększe w Swiecie, rożne biorą Imiona od mieysc y Narodow. Tu się zowią Imaus, tu Paromapysus, tu Circius, tu Orates, tu Niphates, etc a na samym końcu Caucasus. Wierzchołki Cautasu są śniegami
Skrót tekstu: ChmielAteny_I
Strona: 546
Tytuł:
Nowe Ateny, t. 1
Autor:
Benedykt Chmielowski
Drukarnia:
J.K.M. Collegium Societatis Iesu
Miejsce wydania:
Lwów
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1755
Data wydania (nie wcześniej niż):
1755
Data wydania (nie później niż):
1755
wszystkie nie warty tylko w piec wrzucić, żelaza z nich pozdymowawszy, którego sztuk znajduje się 26; bron z zębami żelaznemi popsutych 2, u których zębów brakuje 15; piłów ręcznych do drzewa na kuchnię i pieców rżnięcia starych, większą częścią zębów w sobie nie mających, 2; rzeszotów drucianych 2, jedno od zażywania poprzerywane; socha od wiatraku żelazna jedna wielka; wiertel z obręczami żelaznemi w drzewie popsuty jeden, barki okowane jedne; torba remienna; wagi okowane bez ślufy. Zwyż pomienionego spichlerza dachu reparacji potrzebującym dymników 2 ze drzwiczkami.
Stodoła z drzewa tartego wielka, połową słomiana, a druga część w kostkę z obrabianego, z należytym w
wszystkie nie warty tylko w piec wrzucić, żelaza z nich pozdymowawszy, którego sztuk znajduje się 26; bron z zębami żelaznemi popsutych 2, u których zębów brakuje 15; piłów ręcznych do drzewa na kuchnię i pieców rżnięcia starych, większą częścią zębów w sobie nie mających, 2; rzeszotów drucianych 2, jedno od zażywania poprzerywane; socha od wiatraku żelazna jedna wielka; wiertel z obręczami żelaznemi w drzewie popsuty jeden, barki okowane jedne; torba remienna; wagi okowane bez ślufy. Zwyż pomienionego spichlerza dachu reparacyi potrzebującym dymników 2 ze drzwiczkami.
Stodoła z drzewa tartego wielka, połową słomiana, a druga część w kostkę z obrabianego, z należytym w
Skrót tekstu: InwKal_II
Strona: 223
Tytuł:
Inwentarze dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego, t. 2
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
Wielkopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty urzędowo-kancelaryjne
Gatunek:
inwentarze
Tematyka:
gospodarstwo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1751 a 1775
Data wydania (nie wcześniej niż):
1751
Data wydania (nie później niż):
1775
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Władysław Rusiński
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Wrocław
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1959