składają: przez co wielkość ziemi suchej codziennie pomnaża się, likwory zaś, ustawicznie umniejszając się nakoniec zginęłyby, gdyby ta strata z kąd inąd przybywającemi humorami nie nadgradzała się. Nadto, sądzę: iż materia owa, która jest najmniejszą wprawdzie, ale oraz najlepszą i najzacniejszą częścią powietrza naszego, a którą filozofowie duchem żywnym nazywają dla tego: iż jest najsubtelniejsza z istot ziemskich, i pod żaden zmysł nie podpadającą, od komet po większej części pochodzi.”
Tenże filozof koniec drugi naznaczając kometom tak mówi: ,,kometa która Roku 1680 ukazała się, ledwo szóstą częścią diametru słonecznego odległa od słońca była: dla wielkiej zaś prędkości,
składaią: przez co wielkość ziemi suchey codziennie pomnaża się, likwory zaś, ustawicznie umnieyszaiąc się nakoniec zginęłyby, gdyby ta strata z kąd inąd przybywaiącemi humorami nie nadgradzała się. Nadto, sądzę: iż materya owa, ktora iest naymnieyszą wprawdzie, ale oraz naylepszą y nayzacnieyszą częścią powietrza naszego, a ktorą filozofowie duchem żywnym nazywaią dla tego: iż iest naysubtelnieysza z istot ziemskich, y pod żaden zmysł nie podpadaiącą, od komet po większey części pochodzi.”
Tenże filozof koniec drugi naznaczając kometom tak mowi: ,,kometa ktora Roku 1680 ukazała się, ledwo szostą częścią diametru słonecznego odległa od słońca była: dla wielkiey zaś prętkości,
Skrót tekstu: BohJProg_I
Strona: 209
Tytuł:
Prognostyk Zły czy Dobry Komety Roku 1769 y 1770
Autor:
Jan Bohomolec
Drukarnia:
Drukarnia J.K.M. i Rzeczypospolitej w Kollegium Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Warszawa
Region:
Mazowsze
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
traktaty
Tematyka:
astronomia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1770
Data wydania (nie wcześniej niż):
1770
Data wydania (nie później niż):
1770
Dominika, od której ją tylko Kanał Morski dzieli na 9. mil, na Południe ma Jamaikę, na Pułnoc Lucajes etc. ciągnie się na 180. mil w zdłuż, a w szerz ma mieć około 25. mil. Powietrze ma dosyć zdrowe, grunta górzyste, i jeziorami oblane, także i lasami napełnione jednak żywne dla życia ludzkiego i bydła wiele konserwujące. Drzewo także się znajduje na tej Wyspie zwane Caninga, którego skorka ma smak i zapach cynamonowy, i nią zaprawują tameczni potrawy mięśne. Cedry zaś takie wielkie wydaje, że jeden z nich ściąwszy, może pomieścić w sobie 50. osób zrobiwszy z niego jednego bacik na Morze.
Dominika, od ktorey ią tylko Kánáł Morski dzieli ná 9. mil, ná Południe ma Jámáikę, ná Pułnoc Lucáyes etc. ciągnie się ná 180. mil w zdłuż, á w szerz ma mieć około 25. mil. Powietrze ma dosyć zdrowe, gruntá gorzyste, y ieziorámi obláne, tákże y lásami nápełnione iednák żywne dlá życia ludzkiego y bydłá wiele konserwuiące. Drzewo tákże się znáyduie ná tey Wyspie zwáne Cáninga, ktorego skorká ma smák y zápách cynámonowy, y nią zápráwuią támeczni potráwy mięśne. Cedry záś tákie wielkie wydáie, że ieden z nich sciąwszy, może pomiescić w sobie 50. osob zrobiwszy z niego iednego bácik ná Morze.
Skrót tekstu: ŁubŚwiat
Strona: 653
Tytuł:
Świat we wszystkich swoich częściach
Autor:
Władysław Aleksander Łubieński
Drukarnia:
Wrocławska Akademia Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Wrocław
Region:
Śląsk
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
relacje
Tematyka:
egzotyka, geografia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1740
Data wydania (nie wcześniej niż):
1740
Data wydania (nie później niż):
1740