, gdybym nie miał dać proby życzliwości mojej: zaczym w tym infortunium, gdy nie mogę ferre suppetias, idę in solatium W. M. Pana życząc aby meliora lapsis BÓG provideat na pociechę jego.
Respons. Jeżeli komu bonus animus in re mala dimidium est mali, to mnie Braterska W. M. Pana benewolencja w tym nieszczęściu wielką czyni folgę; za którą omni meliori modo niech szczęście odługuje jego chęci.
Kondolencja 3. Ciężki być ądzę casum, nieszczęście W. M. Pana, który nie mniej jago, jako i Braterskie premit serce: w czym ja inszej rezolucyj dać nie mogę nad optimum remedium, które jest in irrecuperabilibus
, gdybym nie miáł dáć proby życzliwośći mojey: záczym w tym infortunium, gdy nie mogę ferre suppetias, idę in solatium W. M. Páná życząc áby meliora lapsis BOG provideat ná poćiechę jego.
Respons. Jeżeli komu bonus animus in re mala dimidium est mali, to mnie Bráterska W. M. Páná benewolencya w tym nieszczęśćiu wielką czyni folgę; zá ktorą omni meliori modo niech szczęśćie odługuje jego chęći.
Kondolencya 3. Cięszki być ądzę casum, nieszczęśćie W. M. Páná, ktory nie mniey jago, jáko y Bráterskie premit serce: w czym ja inszey rezolucyi dáć nie mogę nád optimum remedium, ktore jest in irrecuperabilibus
Skrót tekstu: BystrzPol
Strona: I3v
Tytuł:
Polak sensat
Autor:
Wojciech Bystrzonowski
Drukarnia:
Drukarnia Akademicka Societatis Iesu
Miejsce wydania:
Wilno
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1733
Data wydania (nie wcześniej niż):
1733
Data wydania (nie później niż):
1733
po województwach komisje, na których komisarze królewscy i z województw uproszeni zasiadali w maju. A to było ad ostentationem, jako się oni pilno o dobro pospolite starają, a chcąc za pracę od województw co szarpnąć; królowi zaś wielką w tem przysługę uczynili, bo imprymowali szlachcie w myśl wielką łaskawość jego. Ogłosili też deklaracją benewolencji królewskiej, że za drugie trzy miesiące, pro Februario, Martio, Aprili, mieli Sasi kontentować się złotemi, miasto tynfów, i że currenti moneta in regno mieli brać kontrybucje. Adnotescencje o tych partykularnych komisjach dopiero w maju wydali, kiedy już Sasi wszystko, co naznaczono było z komisoriatu, wycisnęli z ubogich ludzi;
po województwach komisye, na których komisarze królewscy i z województw uproszeni zasiadali w maju. A to było ad ostentationem, jako się oni pilno o dobro pospolite starają, a chcąc za pracę od województw co szarpnąć; królowi zaś wielką w tém przysługę uczynili, bo imprymowali szlachcie w myśl wielką łaskawość jego. Ogłosili téż deklaracyą benewolencyi królewskiéj, że za drugie trzy miesiące, pro Februario, Martio, Aprili, mieli Sasi kontentować się złotemi, miasto tynfów, i że currenti moneta in regno mieli brać kontrybucye. Adnotescencye o tych partykularnych komisyach dopiéro w maju wydali, kiedy już Sasi wszystko, co naznaczono było z komisoryatu, wycisnęli z ubogich ludzi;
Skrót tekstu: OtwEDziejeCzech
Strona: 211
Tytuł:
Dzieje Polski pod panowaniem Augusta II od roku 1696 – 1728
Autor:
Erazm Otwinowski
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
kroniki
Tematyka:
historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1696 a 1728
Data wydania (nie wcześniej niż):
1696
Data wydania (nie później niż):
1728
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Józef Czech
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Kraków
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Józef Czech
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1849
Ordynowałem na spomniane dniem wczorajszym miejsce, mając w Bogu nadzieję, że dam radę interesa księcia na dobrym postawić i pomyślnym od różnych impeticji sukcesie. 4. Przybył tu WYM pan Łopot starosta bobrzyski, człek wielkich przymiotów. Dziś się wielmożnym tytułować raczy i srodze bogatym. Sukces jego jednak dalszy, jako od mojej dependuje benewolencji, tak raczy czasami tu u mnie bywać, znając mię dość słuchanym, od braci mych urazę jakąś do niego mających, mitygującym. 5. Przyjąłem do usług moich Polaka zniemczonego za kapitana agrege, pana Falkienhana, z którego, daj Boże, więcej mieć pociechy, jak z wielu już tu u mnie podobnych.
Ordynowałem na spomniane dniem wczorajszym miejsce, mając w Bogu nadzieję, że dam radę interesa księcia na dobrym postawić i pomyślnym od różnych impeticji sukcesie. 4. Przybył tu WJM pan Łopot starosta bobrzyski, człek wielkich przymiotów. Dziś się wielmożnym tytułować raczy i srodze bogatym. Sukces jego jednak dalszy, jako od mojej dependuje benewolencji, tak raczy czasami tu u mnie bywać, znając mię dość słuchanym, od braci mych urazę jakąś do niego mających, mitygującym. 5. Przyjąłem do usług moich Polaka zniemczonego za kapitana agrege, pana Falkienhana, z którego, daj Boże, więcej mieć pociechy, jak ź wielu już tu u mnie podobnych.
Skrót tekstu: RadziwHDiar
Strona: 88
Tytuł:
Diariusze
Autor:
Hieronim Radziwiłł
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1747 a 1756
Data wydania (nie wcześniej niż):
1747
Data wydania (nie później niż):
1756
Tekst uwspółcześniony:
tak