/ gdybym ozdrowiał. Tak to nierychła/ dopieroż nie prawdziwa pokuta/ nie płatna. 13. Biskupstwo Chełmskie fundowane od Konrada Książęcia Mażowieckiego.
Tychże czasów/ gdy Prusacy jeszcze Poganie/ Chełmińską ziemię i Mazowiecką pustoszyli/ Konrad Książę Maowieckie Krzyżaków na nie przyzwał/ i Leczka Książęcia Polskiego/ i Henryka Barbatum abo Brodacza Książęcia Śląskiego sprowadził/ za których pomocą odebrawszy Prusakom ziemię Chełmską i Lubawską/ Biskupa tam za powagą Sotlice Apostołskiej osadził/ i dochodami opatrzył/ na Wiary Katolickiej tam rozmnażanie. I tak Inflanty/ Estonia/ i Prusy tymi czasy Wiarę Świętą przyjęły za Honoriusza/ który urząd opowiadania tam Ewangelii Cystercjensom i innym Zakonnym ludziom zlecił.
/ gdybym ozdrowiał. Tak to nierychła/ dopieroż nie prawdźiwa pokutá/ nie płatna. 13. Biskupstwo Chełmskie fundowáne od Konráda Xiążęćia Maźowieckiego.
Tychże czásow/ gdy Prusacy ieszcze Poganie/ Chełmińską źiemię i Mázowiecką pustoszyli/ Konrad Xiążę Maowieckie Krzyżakow na nie przyzwał/ i Leczka Xiążęćia Polskiego/ i Henryká Barbatum ábo Brodacza Xiążęćiá Sląskiego sprowadźił/ zá ktorych pomocą odebrawszy Prusakom źiemię Chełmską i Lubawską/ Biskupá tám zá powagą Sotlice Apostolskiey osadźił/ i dochodámi opátrzył/ na Wiáry Kátolickiey tám rozmnażánie. I tak Inflanty/ Estonia/ i Prusy tymi czásy Wiarę Swiętą przyięły zá Honoryuszá/ ktory urząd opowiadánia tám Ewángelii Cystercyensom i innym Zakonnym ludźiom zlećił.
Skrót tekstu: KwiatDzieje
Strona: 47
Tytuł:
Roczne dzieje kościelne
Autor:
Jan Kwiatkiewicz
Drukarnia:
Drukarnia Kolegium Societatis Iesu
Miejsce wydania:
Kalisz
Region:
Wielkopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
kroniki
Tematyka:
historia, religia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1695
Data wydania (nie wcześniej niż):
1695
Data wydania (nie później niż):
1695
nimi potężnego do trzydziestu tysięcy/ w pancerzach z spiszami i z janczarkami/ działek mieli sześćdziesiąt polnych w każdym szło wołów czterej/ mułów było dziesięć pięknych z rzeczami. 60. Chodziejowie/ Emirowie pieszo/ w zielonych zawojach/ z liniej Mahometowej i Nermes/ tych było sześć tysięcy/ barwa piękna/ świetna/ ludzie letni brodacze: szło piechoty przy nich siedm tysięcy/ konnych trzy tysiące: prowadzono tu mułów kilka set/ wielbłądów także/ słoniów dwa/ skarbnych wozów szło więcej niż sto/ hakwnic sto prowadzono: 61. Czausowie pokojowi Lairajowi świetno od złota/ kamieni/ pereł i srebra/ konno/ było ich więcej niż pięć tysięcy/ piechoty
nimi potężnego do trzydźiestu tyśięcy/ w páncerzách z spiszámi y z iáncżárkámi/ dźiałek mieli sześćdźieśiąt polnych w káżdym szło wołow cżterey/ mułow było dźieśięć pięknych z rzecżámi. 60. Chodźieiowie/ Emirowie pieszo/ w źielonych zawoiách/ z liniey Máchometowey y Nermes/ tych było sześć tyśięcy/ bárwá piękna/ świetna/ ludźie letni brodacże: szło piechoty przy nich śiedm tyśięcy/ konnych trzy tyśiące: prowádzono tu mułow kilká set/ wielbłądow tákże/ słoniow dwá/ skárbnych wozow szło więcey niż sto/ hakwnic sto prowádzono: 61. Czausowie pokoiowi Láiráiowi świetno od złotá/ kámieni/ pereł y srebrá/ konno/ było ich więcey niż pięć tyśięcy/ piechoty
Skrót tekstu: StarWyp
Strona: Cv
Tytuł:
Wyprawa i wyiazd sułtana Amurata cesarza tureckiego na wojnę do Korony Polskiej
Autor:
Szymon Starowolski
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
relacje
Tematyka:
historia, wojskowość
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1634
Data wydania (nie wcześniej niż):
1634
Data wydania (nie później niż):
1634