co zaslużyłwisząc miedzy łotry/ Modliłem się a nie otrzymałem ciała mego porśby. Kielich śmierci wypiłem/ Ojcu podobać się starałme/ przez cielesne boleści. Przeto nie szemrz/ jeśli się nie stało jakoś prosił/ am żałuj żeś się modlił chocias nie uprosił. Gdy żadza zostaje próżna/ nie długo hojniejszym dawce ku sobie dozna. Jeśli ku mnie oko twe podniesiesz/ obaczysz że mię za marne pieniądze przedają/ całowaniem wydaj/ okrutnie imają/ nie ludzko powrozami wiążą/ bez litości bija/ jako złoczyńcę związanego sędziom presentują. Którychem więcej umiłował/ od łychem prędzej opuszczon był/ Wzgardzony/ skrepowany/ w ręku nieprzyjacielkich ostał. Tam
co záslużyłwisząc miedzy łotry/ Modliłem sie á nie otrzymałem ćiáłá mego porśby. Kielich śmierći wypiłem/ Oycu podobáć sie stárałme/ przez ćielesne boleśći. Przeto nie szemrz/ ieśli sie nie stáło iákoś prośił/ am żáłuy żeś sie modlił choćias nie vprośił. Gdy żadza zostáie prozna/ nie długo hoynieyszym dawce ku sobie dozna. Jeśli ku mnie oko twe podnieśiesz/ obaczysz że mię zá márne pieniądze przedáią/ całowániem wydái/ okrutnie imáią/ nie ludzko powrozámi wiążą/ bez litośći biiá/ iáko złoczyńcę związánego sędźiom presentuią. Ktorychem więcey vmiłował/ od łychem prędzey opusczon był/ Wzgárdzony/ skrepowány/ w ręku nieprzyiacielkich ostał. Tám
Skrót tekstu: ZwierPrzykład
Strona: 177
Tytuł:
Wielkie zwierciadło przykładów
Autor:
Anonim
Tłumacz:
Szymon Wysocki
Drukarnia:
Jan Szarffenberger
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty perswazyjne
Gatunek:
przypowieści, specula (zwierciadła)
Tematyka:
obyczajowość
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1612
Data wydania (nie wcześniej niż):
1612
Data wydania (nie później niż):
1612
ani przy sobie nie pozwala się chować, ani żywic, jednak na oborze pańskiej i tak jej dawać, jako i Pańskim i w oborze doic może się pozwolić.
Węgla z pod kotła i z pod gorzałki dla przedawania nie gasic, kiedykolwiek je gaszą, powinni je oddać klucznikowi na potrzebę klasztorną. A jeżeliby oddawki jakiej nie oddał w gorzałce albo w pilności wieprzów, jegoby szkoda była, także i w naczyniu gdyby się (czego Boże uchowaj) szkoda stała przez nieopatrznosc piwowara, także i w słodach, kiedy w rosczeniu zgnoji, jegoby szkoda była.
A jeżeliby oddał co tydzień dwa spusty gorzałki, powinno mu się dać za
ani przy sobie nie pozwala się chowac, ani zywic, iednak na oborze panskiey y tak iey dawac, iako y Panskim y w oborze doic moze się pozwolic.
Węgla z pod kotła y z pod gorzałki dla przedawania nie gasic, kiedykolwiek ie gaszą, powinni ie oddac klucznikowi na potrzebę klasztorną. A iezeliby oddawki iakiey nie oddał w gorzałce albo w pilnosci wieprzow, iegoby szkoda była, takze y w naczyniu gdyby się (czego Boze uchoway) szkoda stała przez nieopatrznosc piwowara, takze y w słodach, kiedy w rosczeniu zgnoii, iegoby szkoda była.
A iezeliby oddał co tydzien dwa spusty gorzałki, powinno mu się dac za
Skrót tekstu: SprawyCzerUl
Strona: 391
Tytuł:
Sprawy sądowe poddanych klasztoru OO. Karmelitów w Czernej
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
Czerna
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty urzędowo-kancelaryjne
Gatunek:
księgi sądowe
Tematyka:
prawo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1663 a 1717
Data wydania (nie wcześniej niż):
1663
Data wydania (nie później niż):
1717
Tekst uwspółcześniony:
tak
Tytuł antologii:
Księgi sądowe wiejskie
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Bolesław Ulanowski
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Kraków
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Polska Akademia Umiejętności
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1921