albo: O SCHIZMIE w trojakiej RUSI od GREKÓW wprowadzonej, (nie tykając UNITÓW)
GEneralnie o SCHIZMIE mówiłem w Cczęści 1. Aten między Hereziami Chrześcijańskiemi; tu nagotowałem był obszerniejszą mówienia o niej materię, ale że Opus moje wtym Czwartym Tomie excresceret nad miarę, i worek by mój skurczony, tej nie zniósł ekstensji, tylko tu o Schizmie na RUSI należytą daję legendę, czyli lugendę, która tu wzieła Originem od O Schizmie Rusi.
GREKÓW; na których Ruś wolała swoje obracać oko, niżeli na Rzym i Katolików, a pewnie by ab occasu doczekała się szczęśliwości swojej ortum; od Opoki Piotra fundamenta prawdy i zbawienia.
Naprzód tedy
albo: O SCHIZMIE w troiákiey RUSI od GREKOW wprowadzoney, (nie tykaiąc UNITOW)
GEneralnie o SCHIZMIE mowiłem w Cczęści 1. Aten między Hereziami Chrześciańskiemi; tu nagotowałem był obszernieyszą mowienia o niey materię, ale że Opus moie wtym Czwartym Tomie excresceret nad miarę, y worek by moy skurczony, tey nie zniosł extensii, tylko tu o Schizmie na RUSI należytą daię legendę, czyli lugendę, ktora tu wzieła Originem od O Schizmie Rusi.
GREKOW; na ktorych Ruś wolała swoie obracać oko, niżeli na Rzym y Katolikow, á pewnie by ab occasu doczekała się szczęśliwości swoiey ortum; od Opoki Piotra fundamenta prawdy y zbawienia.
Naprzod tedy
Skrót tekstu: ChmielAteny_IV
Strona: 1
Tytuł:
Nowe Ateny, t. 4
Autor:
Benedykt Chmielowski
Miejsce wydania:
Lwów
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1756
Data wydania (nie wcześniej niż):
1756
Data wydania (nie później niż):
1756
, jako i szybikach, od oficjalistów dolnych należycie uważane przy odbieraniu roboty być powinny, ażeby w miary rachowane ani płacone nie były. Wszakże zobaczy oficjalista, jak dalece się pustka extendet, czyli na czwartą część, czyli też na połowę albo na dwie trzecie części całego pieca lub szybika, a zatym takowej pustej ekstensji jako piecowi nie wycinali, tak żadnej zapłaty za nie pretendować nie mogą. Za miary zaś actu wyrąbane zapłatę, jaką zarobią, odbiorą.
Kruszący. In commissionem a. 1725 sonat: „Przy nowej płacy zaś od beczki, którą na miejscu zostawią i onej nabijać nie będą, po gr 18 dostaną, przy swoim
, jako i szybikach, od oficyjalistów dolnych należycie uważane przy odbieraniu roboty być powinny, ażeby w miary rachowane ani płacone nie były. Wszakże zobaczy oficyjalista, jak dalece się pustka extendet, czyli na czwartą część, czyli też na połowę albo na dwie trzecie części całego pieca lub szybika, a zatym takowej pustej ekstensyi jako piecowi nie wycinali, tak żadnej zapłaty za nie pretendować nie mogą. Za miary zaś actu wyrąbane zapłatę, jaką zarobią, odbiorą.
Kruszący. In commissionem a. 1725 sonat: „Przy nowej płacy zaś od beczki, którą na miejscu zostawią i onej nabijać nie będą, po gr 18 dostaną, przy swoim
Skrót tekstu: InsGór_3
Strona: 126
Tytuł:
Instrukcje górnicze dla żup krakowskich z XVI-XVIII wieku, cz. 3
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty urzędowo-kancelaryjne
Gatunek:
instrukcje
Tematyka:
górnictwo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1706 a 1743
Data wydania (nie wcześniej niż):
1706
Data wydania (nie później niż):
1743
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Antonina Keckowa
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Wrocław
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1963