Niechże nikt i woźnicy z kaletą nie grozi/ Końmi rządzi/ kieruje wozem/ pany wozi. 2. Gdzie się nalepiej z darami wybierać? Gdzie jest nadzieja/ że przydzie odbierać.
Dar za dar. Czym nie zwyczajno tarżyć/ i nie lza oceniać. Chcesz mieć/ nie przedam/ daj co/ będziem mieniać. Dobre zrzebiątko. Za cudne psiątko.
Damnum speciosum. Gość w domu. Zbawisz mnie kopy ile przydziesz pocieszyciel/ Toś ty mój pocieszyciel/ a kopy zbawiciel.
Dialog. Targowała jaj Panna za grosz chcąc dziesiąci. Chłop drogiego Towaru nie dawał i piąci. Taż grozi: Będziesz z niemi do wieczora chodził
Niechże nikt y woźnicy z kaletą nie grozi/ Końmi rządźi/ kieruie wozem/ pány wozi. 2. Gdźie śię nalepiey z dárámi wybieráć? Gdźie iest nadźieia/ że przydźie odbierać.
Dar zá dar. Czym nie zwyczáyno tárżyć/ y nie lza oceniáć. Chcesz mieć/ nie przedam/ day co/ będźiem mieniać. Dobre zrzebiątko. Zá cudne pśiątko.
Damnum speciosum. Gość w domu. Zbáwisz mnie kopy ile przydźiesz poćieszyćiel/ Toś ty moy poćieszyćiel/ á kopy zbáwićiel.
Dialog. Tárgowáłá iay Pánná zá grosz chcąc dźieśiąći. Chłop drogiego Towaru nie dawał y piąći. Taż grozi: Będźiesz z niemi do wieczora chodźił
Skrót tekstu: JagDworz
Strona: Aiv
Tytuł:
Dworzanki
Autor:
Serafin Jagodyński
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
wiersz
Rodzaj:
liryka
Gatunek:
fraszki i epigramaty
Poetyka żartu:
tak
Data wydania:
1621
Data wydania (nie wcześniej niż):
1621
Data wydania (nie później niż):
1621