czerwonych złotych. Na Wloską redukując Monetę, uczynić Dukatów 3282. milionów 134 tysiące. 24. Na Hiszpańską Monetę wyniesie 2812. milionów, ośm tysięcy 375. Dukatów Hiszpańskich: na Francuską Monetę uczyni 2745. Milionów 51. tysięcy sześć set sześćdziesiąt i sześć Czerwonych Francuskich. Pod którą Summę zmiejsca na miejsce ją przewożąc, według zdania Saliana i Drekseliusza Autorów, potrzeba by wozów 10. tysięcy, dziewięć set ośmdziesiąt, choćby na każdy wóz kładziono, po dwa kroć sto i pięćdziesiąt tysięcy Czerwonych złotych. Oprócz tej Summy od Ojca zostawionej sam Salomon według Pisma Z. i Euzebiusza intraty mając roczniej sześć kroć sześćdziesiąt i sześć Tysięcy Talentów złota
czerwonych złotych. Ná Wloską redukuiąc Monetę, uczynić Dukátow 3282. millionow 134 tysiące. 24. Ná Hiszpańską Monetę wyniesie 2812. millionow, ośm tysięcy 375. Dukatow Hiszpańskich: na Fráncuską Monetę uczyni 2745. Millionow 51. tysięcy sześć set sześćdźiesiąt y sześć Czerwonych Fráncuskich. Pod ktorą Summę zmieysca ná mieysce ią przewożąc, według zdánia Sálianá y Drexeliuszá Autorow, potrzeba by wozow 10. tysięcy, dźiewięć set ośmdźiesiąt, choćby ná każdy woz kłádźiono, po dwá kroć sto y pięćdźiesiąt tysięcy Czerwonych złotych. Oprocz tey Summy od Oycá zostáwioney sam Sálomon według Pismá S. y Euzebiuszá intráty máiąc roczniey sześć kroć sześćdźiesiąt y sześć Tysięcy Tálentow złota
Skrót tekstu: ChmielAteny_II
Strona: 544
Tytuł:
Nowe Ateny, t. 2
Autor:
Benedykt Chmielowski
Drukarnia:
J.K.M. Collegium Societatis Iesu
Miejsce wydania:
Lwów
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1746
Data wydania (nie wcześniej niż):
1746
Data wydania (nie później niż):
1746
Demetrius Chołubowic do protopopa z Baru.
(48) Gilbertus Saidanus, lib: 16, cap: 25, pisze, że widział w morzu drzewa zielone jako smaragdy, które gdy na wierzch wyciągnął, a słońce doszło, obracały się w sól.
(49) Diodorus Siculus, lib: 11 suarum anotat., przewożąc się przez Peninsulę do Kalekutu, połknęła ich ryba ze wszytkimi ludźmi i z galerą, w której byli cale ośm dni do siebie gadając choć w cieniu, a potem przez żołądek przeszedszy i z galerą wszyscy aż u insule Goa stanęli, i często ich to potykało.
(50) Roku 1624. Doktor jeden żydowski,
Demetrius Chołubowic do protopopa z Baru.
(48) Gilbertus Saidanus, lib: 16, cap: 25, pisze, że widział w morzu drzewa zielone jako smaragdy, które gdy na wierzch wyciągnął, a słonce doszło, obracały się w sól.
(49) Diodorus Siculus, lib: 11 suarum anotat., przewożąc sie przez Peninsulę do Kalekutu, połknęła ich ryba ze wszytkimi ludźmi i z galerą, w której byli cale ośm dni do siebie gadając choć w cieniu, a potem przez żołądek przeszedszy i z galerą wszyscy aż u insule Goa staneli, i często ich to potykało.
(50) Roku 1624. Doktor jeden żydowski,
Skrót tekstu: SzemTorBad
Strona: 314
Tytuł:
Z nowinami torba kursorska
Autor:
Fryderyk Szembek
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
utwory synkretyczne
Gatunek:
satyry
Poetyka żartu:
tak
Data wydania:
1645
Data wydania (nie wcześniej niż):
1645
Data wydania (nie później niż):
1645
Tekst uwspółcześniony:
tak
Tytuł antologii:
Polska satyra mieszczańska. Nowiny sowiźrzalskie
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Karol Badecki
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Kraków
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Polska Akademia Umiejętności
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1950