Chrystusowej/ ni przez co tracona nie bywa/ tylko przez niewiarę/ gdy się wierny stawa niewiernym: to jest/ Heretykiem abo Poganinem. Gdzie przy wierze/ traci zaraz i łaskę Bożą i sprawiedliwość/ i Ducha Z. przytomność: według rzeczonego/ Duch jawnie mówi, iż w ostateczne czasy odstąpią niektórzy od wiary, przystawając do duchów obłędliwych, i nauk czartowskich, w pokrytości kłamstwo mówiących, i piątnowane mających smnienie swoje. Lecz gdy sprawiedliwy w grzech śmiertelny wpada: wypadać on z sprawiedliwości/ Ducha Z odpada/ i łaski Bożej zbywa/ aż do Pokuty: wiary jednak nie traci która go i z śmiertelnym grzechem w Cerkwi zatrzymywa:
Christusowey/ ni przez co trácona nie bywa/ tylko przez niewiárę/ gdy sie wierny stawa niewiernym: to iest/ Hęretykiem ábo Pogáninem. Gdźie przy wierze/ tráći záraz y łáskę Bożą y spráwiedliwość/ y Duchá S. przytomność: według rzecżonego/ Duch iáwnie mowi, iż w ostáteczne czásy odstąpią niektorzy od wiáry, przystawáiąc do duchow obłędliwych, y náuk czártowskich, w pokrytośći kłamstwo mowiących, y piątnowáne máiących smnienie swoie. Lecż gdy spráwiedliwy w grzech śmiertelny wpada: wypadać on z spráwiedliwośći/ Duchá S odpada/ y łáski Bożey zbywa/ áż do Pokuty: wiáry iednák nie tráći ktora go y z smiertelnym grzechem w Cerkwi zátrzymywa:
Skrót tekstu: SmotApol
Strona: 65
Tytuł:
Apologia peregrinacjej do Krajów Wschodnich
Autor:
Melecjusz Smotrycki
Miejsce wydania:
Dermań
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty perswazyjne
Gatunek:
pisma religijne
Tematyka:
religia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1628
Data wydania (nie wcześniej niż):
1628
Data wydania (nie później niż):
1628
, albo inszych krzywych linij: Insze mięszane (VSN, WSN) które zawierają ściany, jedna prosta, druga krzywa. 36. Anguł (czwarty w figurze) z linij krzywych FEH, i mięszany WSN: Zowią się Anguły zetknienia; dla tego, iż linia WS, w angule WSN, przeciągniona za Z, przystawając do krzywej NS, a nie przecinając jej, może anguł zawrzeć. Także w czwartym angule, dwie lunety FE, HE, nie potrzebują spolnego przecięcia do zawarcia angułu FEH; czego linie proste nie dokazują. Gdyż we wszelkim angule prostościennym, linie pociągnione, przeciąć się muszą.
37. Anguł pułcyrkułowy zowie się anguł który
, álbo inszych krzywych liniy: Insze mięszáne (VSN, WSN) ktore záwieráią śćiány, iedná prosta, druga krzywa. 36. Anguł (czwarty w figurze) z liniy krzywych FEH, y mięszány WSN: Zowią się Anguły zetknienia; dla tego, iż liniia WS, w ángule WSN, przećiągniona zá S, przystawáiąc do krzywey NS, á nie przećináiąc iey, może ánguł záwrzeć. Tákże w czwartym ángule, dwie lunety FE, HE, nie potrzebuią spolnego przećięćia do záwárćia ángułu FEH; czego liniie proste nie dokázuią. Gdyż we wszelkim ángule prostośćiennym, liniie poćiągnione, przećiąć się muszą.
37. Anguł pułcyrkułowy zowie się ánguł ktory
Skrót tekstu: SolGeom_I
Strona: 15
Tytuł:
Geometra polski cz. 1
Autor:
Stanisław Solski
Drukarnia:
Jerzy i Mikołaj Schedlowie
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
matematyka
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1683
Data wydania (nie wcześniej niż):
1683
Data wydania (nie później niż):
1683