tegoż Roku zebrało się wojska 50. tysięcy Moskiewskiego/ a Hetman Serebrny ich prowadził/ mając się zejsć z Sojskim Piotrem na polach pod Orszą/ a potym ku Wilnu w Litwę potężnie iść : Filon Kmita/ dwiema tysięcy ich Polskiego wojska na głowę poraził/ i wozów kilka tysięcy z prochy/ z strzelbą/ z żywno/ ścią wszelaką zakrał. Książę Roman Sangusko Roku 1567. Moskiewskiego i Tatarskiego wojska małą garzcią Polaków poraził/ tak/ że i Serebrny Hetman Piotr będąc barzo ranny/ ledwo uszedł. Prędkoż potym roku tego Książę Roman Sangusko Moskwy 6000. a Tatarów 3000. ciągnacych w Litwę/ małym wojskiem Polskim mężnie i prędko poraził
tegoż Roku zebráło sie woyska 50. tyśięcy Moskiewskiego/ á Hetman Serebrny ich prowádźił/ máiąc sie zeysć z Soyskim Piotrem ná polách pod Orszą/ á potym ku Wilnu w Litwę potężnie iść : Filon Kmitá/ dwiemá tyśięcy ich Polskiego woyska ná glowę poráźił/ y wozow kilká tyśięcy z prochy/ z strzelbą/ z żywno/ śćią wszelaką zákrał. Xiążę Roman Sángusko Roku 1567. Moskiewskiego y Tátárskiego woyská małą garzćią Polakow poráźił/ tak/ że y Serebrny Hetman Piotr będąc barzo ránny/ ledwo vszedł. Prędkoż potym roku tego Xiążę Roman Sángusko Moskwy 6000. á Tátárow 3000. ćiągnacych w Litwę/ máłym woyskiem Polskim mężnie y prędko poráził
Skrót tekstu: NowinyMosk
Strona: C3
Tytuł:
Nowiny z Moskwy albo wota z traktatów i konsulty panów radnych ziemi moskiewskiej
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
wiadomości prasowe i druki ulotne
Gatunek:
relacje
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1634
Data wydania (nie wcześniej niż):
1634
Data wydania (nie później niż):
1634
i w tym pilność powinności swej, gdy mu nie przeszkadzają, oświadczyć, aby i z tej miary materią złego udawania tym tam ludziom przerwał i odjął. Nie zaniechywał jednak solicytować onych posłów, aby się nie zaciągali w próżne z sobą kontrowersje, ale, żeby już wżdy kiedy chcieli co czynić, poczynając, skąd jedno żywno chcą.
Zaczym zgotowawszy tym czasem pismo, oni to pp. posłowie proszowscy, którym ozdobnie urazy wszystkie (jako je nazwali), z niedosyć czynienia powinnościom królewskim pochodzące, exquisitissime zebrali, czwartej podowno sejmu niedziele w kupie wszystkich posłów, bo i o to się z sobą długo swarzyli. do senatu przed KiM.
i w tym pilność powinności swej, gdy mu nie przeszkadzają, oświadczyć, aby i z tej miary materyą złego udawania tym tam ludziom przerwał i odjął. Nie zaniechywał jednak solicytować onych posłów, aby się nie zaciągali w próżne z sobą kontrowersye, ale, żeby już wżdy kiedy chcieli co czynić, poczynając, skąd jedno żywno chcą.
Zaczym zgotowawszy tym czasem pismo, oni to pp. posłowie proszowscy, którym ozdobnie urazy wszystkie (jako je nazwali), z niedosyć czynienia powinnościom królewskim pochodzące, exquisitissime zebrali, czwartej podowno sejmu niedziele w kupie wszystkich posłów, bo i o to się z sobą długo swarzyli. do senatu przed KJM.
Skrót tekstu: DyskZacCz_II
Strona: 369
Tytuł:
Dyskurs o zawziętych teraźniejszych zaciągach, skąd in Republica urosły, i o postępku sejmu 1606
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty perswazyjne
Gatunek:
pisma polityczne, społeczne
Tematyka:
polityka
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1606
Data wydania (nie wcześniej niż):
1606
Data wydania (nie później niż):
1606
Tekst uwspółcześniony:
tak
Tytuł antologii:
Pisma polityczne z czasów rokoszu Zebrzydowskiego 1606-1608
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Jan Czubek
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Kraków
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Akademia Umiejętności
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1918