trzy Sekrety Kuchmistrzowskie/ których się wszytkim zwierzam/ Wety znajdziesz do tegoż Bankietu w Generalnym Memeriale/ fol. 3. których zażyjesz jako będzie twoja wola/ a jeżeli w czym najdziesz nie ukontentowanie/ wolno poprawić; Mnie co mogło przyjść na pamięć/ dla Informacjej nowym Kuchmistrzom/ chętnie i szczerz podawam. KONIEC. Addytament Trzeci.
ZEBRANIE ROZDZIAŁÓW. I. ROZDZIAŁ. Zamyka w sobie Sto sposobów gotowania Potraw Mięśnych, Dziesięć Addytamentów, Kondymentów do Pieczystego dziesięć, i Sekret pierwszy Kuchmistrzowski. Folio 13. II. ROZDZIAŁ. Podaje Sto sposobów gotowania Potraw Rybnych, Dziesięć Addytamentów, i Sekret wtóry Kuchmistrzowski. folio 45. III. Rozdział.
trzy Sekrety Kuchmistrzowskie/ ktorych się wszytkim zwierzam/ Wety znáydźiesz do tegoż Bánkietu w Generalnym Memeryále/ fol. 3. ktorych záżyiesz iako będźie twoia wola/ a ieżeli w czym naydźiesz nie vkontentowánie/ wolno popráwić; Mnie co mogło przyiść ná pámięć/ dla Informácyey nowym Kuchmistrzom/ chętnie y szczerz podawam. KONIEC. Additáment Trzeći.
ZEBRANIE ROZDZIAŁOW. I. ROZDZIAŁ. Zámyká w sobie Sto sposobow gotowánia Potraw Mięśnych, Dźieśięć Additámentow, Condimentow do Pieczystego dźieśięć, y Sekret pierwszy Kuchmistrzowski. Folio 13. II. ROZDZIAŁ. Podáie Sto sposobow gotowánia Potraw Rybnych, Dźieśięć Additámentow, y Sekret wtory Kuchmistrzowski. folio 45. III. ROZDZIAL.
Skrót tekstu: CzerComp
Strona: 96
Tytuł:
Compendium ferculorum albo zebranie potraw
Autor:
Stanisław Czerniecki
Drukarnia:
Jerzy i Mikołaj Schedlowie
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
poradniki
Tematyka:
kulinaria
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1682
Data wydania (nie wcześniej niż):
1682
Data wydania (nie później niż):
1682
, która się hora 10 odprawiła, było senatus consilium praesentibus ichm.: krakowskiego, wileńskiego, chełmskiego kasztelanów, ruskiego i bełskiego wojewodów. Przed którym consilium była prywatna tych ichmpp. senatorów konferencja, a to na odprawienie już zupełne imp. starosty chełmskiego i posła tatarskiego. Conclusum na nim dłużej ich nie trzymać, dawszy addytament ustny imp. posłowi; eo in instanti królestwo ichm., i tę radę pożegnał wziąwszy z szkatuły j.k.m. pro viatico.
Król im. publice z królową im. jadł obiad, po którym zasnął król im. w krześle, i tak wszyscy adstantes gościnni odeszli. Spał tedy ze dwie godziny
, która się hora 10 odprawiła, było senatus consilium praesentibus ichm.: krakowskiego, wileńskiego, chełmskiego kasztelanów, ruskiego i bełskiego wojewodów. Przed którym consilium była prywatna tych ichmpp. senatorów konferencyja, a to na odprawienie już zupełne jmp. starosty chełmskiego i posła tatarskiego. Conclusum na nim dłużej ich nie trzymać, dawszy addytament ustny jmp. posłowi; eo in instanti królestwo ichm., i tę radę pożegnał wziąwszy z szkatuły j.k.m. pro viatico.
Król jm. publice z królową jm. jadł obiad, po którym zasnął król jm. w krześle, i tak wszyscy adstantes gościnni odeszli. Spał tedy ze dwie godziny
Skrót tekstu: SarPam
Strona: 55
Tytuł:
Pamiętnik z czasów Jana Sobieskiego
Autor:
Kazimierz Sarnecki
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
pamiętniki
Tematyka:
historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1690 a 1696
Data wydania (nie wcześniej niż):
1690
Data wydania (nie później niż):
1696
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Janusz Woliński
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Wrocław
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1958
złożywszy, wdzięczni byli łaski. CXV. Z wielką trudnością po Antona głosie Dekret za zgodą wszystkich wymożono Po dokończonym a żeby rokosie Zabójców w żadne Sądy nie wciągniono A wszytko mogło mieć swój walor co się Za niego działo gdyż tak osądzono I tak się zdało Rzeczypospolitej Dla zgody, i dla dobroci uzytej. CXVI. Ten addytament ich Powinowaci Dla bezpieczeństwa wymogli w Dekrecie Gdzie więcej dobro, niźli słuszność płaci I Anton się tej nie sprzeciwił trecie Bo mu w rozmyśle byli Koniuraci Lecz i Koloni stanęli na mecie Zawodów swoich, przy tej okazji; Senat się potym rozchodzi z Sesyej. CXVII. Więc ze był Cezar u Pisona złożył Testament w ręku,
złozywszy, wdźięczni byli łaski. CXV. Z wielką trudnośćią po Antona głośie Dekret za zgodą wszystkich wymożono Po dokończonym a zeby rokośie Zaboycow w zadne Sądy nie wćiągniono A wszytko mogło mieć swoy walor co śię Za niego dźiało gdyz tak osądzono I tak śię zdało Rzeczypospolitey Dla zgody, y dla dobroći uzytey. CXVI. Ten additament ich Powinowaći Dla bespieczeństwa wymogli w Dekrećie Gdzie więcey dobro, nizli słuszność płaći I Anton śię tey nie sprzećiwił trećie Bo mu w rozmyśle byli Koniuraći Lecz y Koloni staneli na mećie Zawodow swoich, przy tey okazyey; Senat śię potym rozchodźi z Sessyey. CXVII. Więc ze był Caezar u Pisona złozył Testament w ręku,
Skrót tekstu: ChrośKon
Strona: 32
Tytuł:
Pharsaliej... kontynuacja
Autor:
Wojciech Stanisław Chrościński
Drukarnia:
Klasztor Oliwski
Miejsce wydania:
Oliwa
Region:
Pomorze i Prusy
Typ tekstu:
wiersz
Rodzaj:
epika
Gatunek:
poematy epickie
Tematyka:
historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1693
Data wydania (nie wcześniej niż):
1693
Data wydania (nie później niż):
1693