jako a Repub. Także ad vicinas potentias pisać, tęż samą przyjaźń ofiarując inviolabiliter. Do Porty posłać emissarium, upominając się, że się nie dość staje traktatowi[...] kiedy miasto demollicji Chocima, z którego ustawiczna zarazy bojaźń powietrzowej, przytem zatargi do niechęci i zaczepki, restauratur tu fortecę i mocno koło jej fortyfikacji pracują, amunicję sprowadzając i praesidium. Do cesarza imp. chrześcijańskiego, o toż pisać i jako koligatowi donieść quaerimoniam contra Portam, prosząc, aby authoritatem suam przyłożył in effectuando puncto demollitionis.
Królewiczowej jejmości dał Pan Bóg syna w Saksonii, która nowina radością u dworu naszego, wielkiemi aplauzami, iluminacjami, z dział i z ręcznej strzelby hukiem
jako a Repub. Także ad vicinas potentias pisać, tęż samą przyjaźń ofiarując inviolabiliter. Do Porty posłać emissarium, upominając się, że się nie dość staje traktatowi[...] kiedy miasto demollicyi Chocima, z którego ustawiczna zarazy bojaźń powietrzowéj, przytém zatargi do niechęci i zaczepki, restauratur tu fortecę i mocno koło jéj fortyfikacyi pracują, amunicyę sprowadzając i praesidium. Do cesarza jmp. chrześciańskiego, o toż pisać i jako kolligatowi donieść quaerimoniam contra Portam, prosząc, aby authoritatem suam przyłożył in effectuando puncto demollitionis.
Królewicowéj jejmości dał Pan Bóg syna w Saxonii, która nowina radością u dworu naszego, wielkiemi applauzami, illuminacyami, z dział i z ręcznéj strzelby hukiem
Skrót tekstu: ZawiszaPam
Strona: 358
Tytuł:
Pamiętniki
Autor:
Krzysztof Zawisza
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
pamiętniki
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1715 a 1717
Data wydania (nie wcześniej niż):
1715
Data wydania (nie później niż):
1717
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Julian Bartoszewicz
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Warszawa
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Jan Zawisza
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1862
Kondycje dobrego PORTU są tę.
1. Aby był naturalnie sposobny na objęcie i lokacje statków Morskich, aliàs żeby był obszerny, skałami albo brzegami z daleka otoczony, żeby wiatry nie inkomodowały stationem, Morski Rozbójnik, i nieprzyjaciel zdradziecko nie natarł. W czym naturam ars iuvabit; przydawszy Machiny różne, Łancuchy, Kasztel, amunicję, Magazen na złożenie towarów.
2, Żeby był Port głęboki, bo na miałkim miejscu Okręty wielkie i ładowne subsistere by nie mogły, lecz ulgneły w piaskach i na dnie miałkim.
3. Aby dno wodne nie było skaliste, kamieniste, lecz piaszczyste, capax zapuszczenia kotwicy.
4. Żeby była taka przestronność Portu
Kondycye dobrego PORTU są tę.
1. Aby był naturálnie sposobny ná obięcie y lokácye statkow Morskich, aliàs żeby był obszerny, skałami albo brzegami z daleka otoczony, żeby wiatry nie inkommodowáły stationem, Morski Rozboynik, y nieprzyiaciel zdrádźiecko nie nátarł. W czym naturam ars iuvabit; przydawszy Machiny rożne, Łáncuchy, Kasztel, ammunicyę, Magazen ná złożenie towárow.
2, Zeby był Port głęboki, bo ná miałkim mieyscu Okręty wielkie y ładowne subsistere by nie mogły, lecz ulgneły w piaskach y ná dnie miałkim.
3. Aby dno wodne nie było skaliste, kamieniste, lecz piaszczyste, capax zápuszczenia kotwicy.
4. Zeby byłá taká przestronność Portu
Skrót tekstu: ChmielAteny_II
Strona: 9
Tytuł:
Nowe Ateny, t. 2
Autor:
Benedykt Chmielowski
Drukarnia:
J.K.M. Collegium Societatis Iesu
Miejsce wydania:
Lwów
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1746
Data wydania (nie wcześniej niż):
1746
Data wydania (nie później niż):
1746