, dla własnego upewnienia i aby dobra i wyrażną, dla snadnego każdego zrozumienia, a nie konfuse jak w Jesie wydał Rachunku Dysposicją. Życzę tedy Rachmistrzom, aby z prace swojej, i szczerej usługi, z respektu, i Dyskrecji Pańskiej, a nie z ukrzywdzenia bliźniego, albo Corrupcjej, nie tylko sobie takowe po papierze Arytmetyczne terminowali Numeros, ale też pieniędzmi (o co temi czasy trudno) napełniali worki. PUNKTA PartykulARNE. Jakich obierać Atendentów i czgo mają przestrzegać. Dobrych Antendentów Konsolatia. IX. PODSKARBIEGO i SZAFARZA. POWINNOŚCI. Powinności i ostróżności Podskarbiego, i Szafarza jaka być ma.
E Officia nie tylko codziennej pamięci i w Regestrach dobrego
, dla własnego vpewnienia y áby dobra y wyráżną, dla snádnego káżdego zrozumienia, á nie confusè iák w Ieśie wydał Ráchunku Dispositią. Zyczę tedy Ráchmistrzom, áby z prace swoiey, y szczerey vsługi, z respektu, y Discretiey Páńskiey, á nie z vkrzywdzenia bliżniego, álbo Corrupcyey, nie tylko sobie tákowe po pápierze Arithmetyczne terminowáli Numeros, ále też pieniądzmi (ô co temi czásy trudno) nápełniáli worki. PVNKTA PARTICVLARNE. Iákich obieráć Attẽdẽtow y czgo maią przestrzegáć. Dobrych Antendentow Consolátia. IX. PODSKARBIEGO y SZAFARZA. POWINNOSCI. Powinnośći y ostrożnośći Podskárbiego, y Száfárzá iaka bydz ma.
E Officia nie tylko codżienney pámięći y w Regestrách dobrego
Skrót tekstu: HaurEk
Strona: 75
Tytuł:
OEkonomika ziemiańska
Autor:
Jakub Kazimierz Haur
Drukarnia:
Krzysztof Schedel
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
poradniki
Tematyka:
gospodarstwo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1675
Data wydania (nie wcześniej niż):
1675
Data wydania (nie później niż):
1675
lubo proporcjonalne, rozciągając swój przemysł, i do Gruntów Granicznych w podziale ich na Łany, Poł-Łanki, i Ćwierci. w ZABAWIE XII. Daje sposób wystawiania figur Pełnych, albo Brył: i one mierzy, dzieli, przemienia, i na płaszczyźnie rozciąga. w ZABAWIE XIII. Zegary słoneczne stawia. w ZABAWIE XIV. Arytmetyczne Reguły rzadko ich używającym przypomina: a niewiadomych, rachowania wszelkiego, z gruntu uczy. GENERALNY INDEKs i Rozporządzenie Nauk GEOMETRY POLSKIEGO, W KSIĘDZE I.
ZABAWA I. W CZĘŚCI I. Zamyka terminy i słowa Geometryczne porządkiem obiecadła. na karcie 1. w CZĘŚCI II. w Rozdziale I. Ma Definicje Linij, na
lubo proporcyonalne, rościągáiąc swoy przemysł, y do Gruntow Gránicznych w podziale ich ná Łany, Poł-Łánki, y Cwierci. w ZABAWIE XII. Dáie sposob wystáwiánia figur Pełnych, álbo Brył: y one mierzy, dzieli, przemięnia, y ná płászczyźnie rościąga. w ZABAWIE XIII. Zegáry słoneczne stáwia. w ZABAWIE XIV. Arythmetyczne Reguły rzadko ich vżywáiącym przypomina: á niewiádomych, ráchowánia wszelkiego, z gruntu vczy. GENERALNY INDEX y Rosporządzęnie Náuk GEOMETRY POLSKIEGO, W KSIĘDZE I.
ZABAWA I. W CZĘSCI I. Zámyka terminy y słowá Geometryczne porządkiem obiecádłá. ná kárcie 1. w CZĘSCI II. w Rozdziale I. Ma Definicye Liniy, ná
Skrót tekstu: SolGeom_I
Strona: 5
Tytuł:
Geometra polski cz. 1
Autor:
Stanisław Solski
Drukarnia:
Jerzy i Mikołaj Schedlowie
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
matematyka
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1683
Data wydania (nie wcześniej niż):
1683
Data wydania (nie później niż):
1683