. Stawy ma obszerne i rybne Dubnickie, Klewańskie, Zasławskie, Lachowieckie, Zukowskie, Połonneckie, Suraskie, Rykawieckie, Równeckie etc: WojewództWO PODLASKIE.
XCIX. Ma za Herb orła i Pogonią. Graniczy z Województwem Lubelskim Mazowieckim Brzeskim Litewskim, Prussami i Litwą. Dzieli się na trzy Ziemi Drohicką Mielnicką i Bielską, Ziemia Bielska zamyka w sobie trzy Powiaty Brański, Surazki, Tykociński. W Drohiczynie dwóch Deputatów na Trybunał obiera, Posłów sześciu, z każdej Ziemi po dwóch. Zacząwszy od Ruskiego te 7. Województwa składają jednę Prowincją Ruską. PROWINCJA WIELKOPOLSKA. Województwo Poznańskie i Kaliskie.
C. Województwo Poznańskie za Herb ma Orła białego. Graniczy z
. Stawy má obszerne y rybne Dubnickie, Klewańskie, Zasławskie, Lachowieckie, Zukowskie, Połonneckie, Suraskie, Rykawieckie, Rowneckie etc: WOIEWODZTWO PODLASKIE.
XCIX. Ma zá Herb orła y Pogonią. Graniczy z Woiewodztwem Lubelskim Mazowieckim Brzeskim Litewskim, Prussami y Litwą. Dzieli się ná trzy Ziemi Drohicką Mielnicką y Bielską, Ziemia Bielska zamyka w sobie trzy Powiaty Brański, Surazki, Tykociński. W Drohiczynie dwoch Deputatow ná Trybunał obiera, Posłow sześciu, z każdey Ziemi po dwoch. Zacząwszy od Ruskiego te 7. Woiewodztwa zkładáią iednę Prowincią Ruską. PROWINCYA WIELKOPOLSKA. Woiewodztwo Poznańskie y Kaliskie.
C. Woiewodztwo Poznańskie zá Herb ma Orła białego. Graniczy z
Skrót tekstu: BystrzInfGeogr
Strona: Iv
Tytuł:
Informacja geograficzna
Autor:
Wojciech Bystrzonowski
Drukarnia:
Drukarnia lubelska Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Lublin
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
geografia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1743
Data wydania (nie wcześniej niż):
1743
Data wydania (nie później niż):
1743
Ziemia Drohicka w Drohiczynie, obiera Posłów dwóch i jednego Deputata. Sądy Grodzkie w Drohiczynie: Ziemskie zaś na czterech miejscach koleją agitują się, w Drohiczynie, Sokołowie, w Miedzny, i Mokobodach.
II. Ziemia Mielnicka sejmikuje w Mielniku obiera dwóch Posłów i jednego Deputata. Sądy Ziemskie i Grodzkie tamże.
III. Ziemia Bielska sejmikuje w Brańsku, obiera dwóch Posłów i jednego Deputata. Sądy Grodzkie i Ziemskie tamże. Ta Ziemia dzieli się na trzy Powiaty: Brański, Tykociński, i Surazki. Trakt Zatykocki, dla złych przepraw przez Narew, ma sobie pozwolony Gród przez Konstytucją Sejmu Koronationis 1764. w Goniądzu, i tam się sądzi przez Oficjum
Ziemia Drohicka w Drohiczynie, obiera Posłow dwoch y iednego Deputata. Sądy Grodzkie w Drohiczynie: Ziemskie zaś na czterech mieyscach koleią agituią się, w Drohiczynie, Sokołowie, w Miedzny, y Mokobodach.
II. Ziemia Mielnicka seymikuie w Mielniku obiera dwoch Posłow y iednego Deputata. Sądy Ziemskie y Grodzkie tamże.
III. Ziemia Bielska seymikuie w Brańsku, obiera dwoch Posłow y iednego Deputata. Sądy Grodzkie y Ziemskie tamże. Ta Ziemia dzieli się na trzy Powiaty: Brański, Tykociński, y Surazki. Trakt Zatykocki, dla złych przepraw przez Narew, ma sobie pozwolony Grod przez Konstytucyą Seymu Coronationis 1764. w Goniądzu, y tam się sądzi przez Officium
Skrót tekstu: SzybAtlas
Strona: 172
Tytuł:
Atlas dziecinny
Autor:
Dominik Szybiński
Drukarnia:
Michał Groell
Miejsce wydania:
Warszawa
Region:
Mazowsze
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
astronomia, geografia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1772
Data wydania (nie wcześniej niż):
1772
Data wydania (nie później niż):
1772
klasztorze w Piotrkowie, mieszkał u Dominikanów; Stanisław miał dwóch synów Aleksandra i Remigiana, pierwszy sterilis, żona jego poszła za Dziewałtowskiego; Remigian syna zostawił. Córki jej były: Bielska, Kossecka, Łaszczówna, której córka była za Stanisławem Zamojskim, od której był ksiądz Piotr i pani Szembecka, z tej jest potomstwo. Bielska zostawiła potomstwo w Żytnem: Stefan umarł młodzieńcem; od Jana i Zygmunta jest potomstwo.
Trzecia córka Życieńskiej Krzetowska, od której Stanisław i Piotr; Stanisław zrodził Piotra i Mikołaja, Trzebińskę, Jankowskę. Piotr był rycerski człek, żołnierz moskiewski, młodszego sobie lekce ważył, w zwadzie zabił go. Mikołaj Mikołaja, potem go
klasztorze w Piotrkowie, mieszkał u Dominikanów; Stanisław miał dwóch synów Alexandra i Remigiana, pierwszy sterilis, żona jego poszła za Dziewałtowskiego; Remigian syna zostawił. Córki jej były: Bielska, Kossecka, Łaszczówna, której córka była za Stanisławem Zamojskim, od której był ksiądz Piotr i pani Szembecka, z téj jest potomstwo. Bielska zostawiła potomstwo w Żytném: Stefan umarł młodzieńcem; od Jana i Zygmunta jest potomstwo.
Trzecia córka Życieńskiej Krzetowska, od której Stanisław i Piotr; Stanisław zrodził Piotra i Mikołaja, Trzebińskę, Jankowskę. Piotr był rycerski człek, żołnierz moskiewski, młodszego sobie lekce ważył, w zwadzie zabił go. Mikołaj Mikołaja, potém go
Skrót tekstu: KoniecZRod
Strona: 202
Tytuł:
Rodowód
Autor:
Zygmunt Koniecpolski
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
kroniki
Tematyka:
obyczajowość
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1651
Data wydania (nie wcześniej niż):
1651
Data wydania (nie później niż):
1651
Tekst uwspółcześniony:
tak
Tytuł antologii:
Pamiętniki o Koniecpolskich. Przyczynek do dziejów polskich XVII wieku
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Stanisław Przyłęcki
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Lwów
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Leon Rzewuski
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1842