powietrza morowego z octem Bzowym/ albo z Tinkturą z korali czerwonych każdego dnia trzykroć rano/ w południe/ i na noc po dziesiąci kropli dając/ usta pierwej sobie wychędożywszy/ wielkim jest ratunkiem i obroną/ od zarazy powietrzem morowym. Truciznie zimnej.
Zimna trucizna komuby była zadana/ jako z Świniej wszy/ z blajwajsu/ z Trztęci/ albo z żywego srebra/ z Pokrzyku/ i inne tym podobne/ także go pod tąż miarą biorąc z olejkiem siarczanym/ jest lekarstwem doświadczonym. Olejek z Dzięgielnice. Oleum.
Olejek tym sposobem z korzenia bywa wyciągniony jako z innych ziół. Ten żołądkowi/ kiszkom i częściom ich/ Pęcherzowi/
powietrza morowego z octem Bzowym/ álbo z Tinkturą z korali czerwonych káżdego dniá trzykroć ráno/ w południe/ y na noc po dźieśiąći kropli dáiąc/ vstá pierwey sobie wychędożywszy/ wielkim iest rátunkiem y obroną/ od zárázy powietrzem morowym. Trućiznie zimney.
Zimna trucizna komuby byłá zádána/ iáko z Swiniey wszy/ z bláywáysu/ z Trztęći/ álbo z żywego srebrá/ z Pokrzyku/ y ine tym podobne/ tákże go pod tąż miárą biorąc z oleykiem siárczánym/ iest lekárstwem doświadczonym. Oleiek z Dźięgielnice. Oleum.
Oleiek tym sposobem z korzeniá bywa wyćiągniony iáko z inych źioł. Ten żołądkowi/ kiszkom y częściom ich/ Pęchyrzowi/
Skrót tekstu: SyrZiel
Strona: 105
Tytuł:
Zielnik
Autor:
Szymon Syreński
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Tematyka:
botanika, zielarstwo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1613
Data wydania (nie wcześniej niż):
1613
Data wydania (nie później niż):
1613