Traktatów/ które przedtym między nimi zachodziły; ztą jednak Kondycją/ żeby Stany Generalne weszli w Gwarantyą tego wszytkiego/ co Król nasz teraz possidet, albo possidere może na potym w Indiach/ i w Brasylu, tudzież i Dunkierku. Do tego żądali suspensiionem armorum z Portugalią/ a żeby Societas Indica retirowała Flotę/ którą w blokadzie trzyma Miasto Goa. Z Neapolu 10. Maii. 1661.
URódził się Syn naszemu Vice-Rejowi z czego wielkie Triumfy uczynili Kawalerowie tuteczni/ winszując mu tej pociechy/ a między inszemi odprawowano kosztowne bardzo Hastiludia. Merkuriusz Polski.
Tak tu jako i w Sycylii poczyna populus szemrać na zbyt ciężkie podatki/ zaczym chcąc Vice Rex formitem
Tráktatow/ ktore przedtym między nimi záchodźiły; ztą iednák Kondycyą/ żeby Stany Generálne weszli w Gwárántyą teg^o^ wszytkieg^o^/ co Krol nász teraż possidet, álbo possidere może ná potym w Indyách/ y w Brásylu, tudźiesz y Dunkierku. Do teg^o^ żądáli suspensiionem armorum z Portugalią/ á żeby Societas Indica retirowáłá Flotę/ ktorą w blokádzie trzyma Miásto Goá. Z Neápolu 10. Maii. 1661.
VRodźił się Syn nászemu Vice-Reiowi z cżego wielkie Tryumfy vcżynili Káwálerowie tutecżni/ winszuiąc mu tey ṕoćiechy/ á między inszemi odṕráwowano kosztowne bárdzo Hastiludia. Merkuryusz Polski.
Ták tu iáko y w Sycyliey pocżyná populus szemráć ná zbyt ćięszkie ṕodátki/ zácżym chcąc Vice Rex formitem
Skrót tekstu: MerkPol
Strona: 248
Tytuł:
Merkuriusz polski ordynaryjny
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
wiadomości prasowe i druki ulotne
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1661
Data wydania (nie wcześniej niż):
1661
Data wydania (nie później niż):
1661
że ich mało co uszło do miasta. Był w Poznaniu komendantem generał Zajdlitz, który miał w garnizonie tamtecznym regimenty piesze województwa poznańskiego i kaliskiego bardzo dobre i ludne, a ci nie byli w konfederacji rzeczypospolitej i owszem królowi Augustowi aplaudowali i był Poznań asylum ucieczki i skład saski w tamtej prowincji. A choć tam Gniazdowski na blokadzie miał 4 chorągwie, wykradło się w nocy na łodziach 6 set infanterii z Poznania z pułkownikiem Zajdlitzem, synowcem komendanta, który i kilka armatek małych wziął z sobą z miasta; a gdy poczęli dwory szlacheckie rabować około Śremu, wysłał Gniazdowski na nich podjazd z Malińskim, siostrzeńcem Leduchowskiego marszałka. Trafiło się, że natenczas ów
że ich mało co uszło do miasta. Był w Poznaniu komendantem generał Zajdlitz, który miał w garnizonie tamtecznym regimenty piesze województwa poznańskiego i kaliskiego bardzo dobre i ludne, a ci nie byli w konfederacyi rzeczypospolitéj i owszem królowi Augustowi applaudowali i był Poznań asylum ucieczki i skład saski w tamtéj prowincyi. A choć tam Gniazdowski na blokadzie miał 4 chorągwie, wykradło się w nocy na łodziach 6 set infanteryi z Poznania z pułkownikiem Zajdlitzem, synowcem komendanta, który i kilka armatek małych wziął z sobą z miasta; a gdy poczęli dwory szlacheckie rabować około Śremu, wysłał Gniazdowski na nich podjazd z Malińskim, siostrzeńcem Leduchowskiego marszałka. Trafiło się, że natenczas ów
Skrót tekstu: OtwEDziejeCzech
Strona: 280
Tytuł:
Dzieje Polski pod panowaniem Augusta II od roku 1696 – 1728
Autor:
Erazm Otwinowski
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
kroniki
Tematyka:
historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1696 a 1728
Data wydania (nie wcześniej niż):
1696
Data wydania (nie później niż):
1728
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Józef Czech
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Kraków
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Józef Czech
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1849