. Tych zaś, którzy namaszczali, barzo szanowali, zaprawiano ciała mirą, cynamonem, i różnych gatunków zapachami. W czasiech pewnych okrywano je kitami lnu bardzo cienkiemi, które klejono rozpuszczoną, żywicą, i na tym jeszcze najprzedniejsze lano maści. Tym sposobem całe ciało, i wszystkie na twarzy rysy, aż do włosów w brwiach, i powiekach doskonale się ucalić spodziewali. Jak prędko tak ciało namaszczono, oddawano je krewieństwu, które je w szafie otwartej według miary ciała składało, potym na nogach przy murze stawiano w grobach, kto miał swój własny, albo też i w domach. I stąd mamy Momie który i teraz sprowadzamy z Egiptu, u
. Tych zaś, ktorzy námászczáli, barzo szanowáli, zapráwiáno ciáła mirą, cynámonem, y rożnych gatunkow zapáchami. W czasiech pewnych okrywano ie kitami lnu bardzo cienkiemi, ktore kleiono rozpuszczoną, żywicą, y na tym ieszcze nayprzednieysze lano maśći. Tym sposobem całe ciáło, y wszystkie ná twarzy rysy, áż do włosow w brwiách, y powiekach doskonále się ucalić spodziewáli. Jak prędko ták ciáło námaszczono, oddawáno ie krewieństwu, ktore ie w szafie otwartey według miáry ciáłá zkładáło, potym ná nogách przy murze stawiáno w grobach, kto miáł swoy własny, albo też y w domách. Y ztąd mamy Momie ktory y teraz sprowadzamy z Egyptu, u
Skrót tekstu: RolJabłADziej
Strona: 127
Tytuł:
Dziejopis starożytny Egipcjanów, Kartainców, Assyryjczyków, Babilonców, Medów, Persów, Macedończyków i Greków
Autor:
Charles Rollin
Tłumacz:
Józef Aleksander Jabłonowski
Drukarnia:
Drukarnia Societatis Iesu
Miejsce wydania:
Lublin
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1743
Data wydania (nie wcześniej niż):
1743
Data wydania (nie później niż):
1743
ciepło nastąpi wysusza je i tak sierć opada, a które mają wilgoć mocniejszą, nie nie linieją. 12. Czemu lisi na brodzie i ciele pospolicie mają dosyć włosów? Cztery są stopnie ciepła pomagającego do włosów, jako też i włosy są czworakie. Pierwsze ciepło słabe, a jednak dostateczne aby tworzyło włosy na głowie, brwiach i powiekach. Drugie mocniejsze a to włosy po wszytkim ciele rodzi. Trzecie jeszcze moczniejsze i z odbiezem się o czaskę w głowie z stępuje na brodę, i włosy czyni. Czwarte ciepło wygalające i gorające a to czyni łysinę. I według tego podzielenia ciepła przyczyna jest, czemu te albo owe są włosy. A tak
ciepło nástąpi wysuszá ie y ták śierć opada, á ktore maią wilgoć mocnieyszą, nie nie linieyą. 12. Czemu liśi ná brodźie y ciele pospolićie maią dosyć włosow? Cztery są stopnie ćiepłá pomagáiącego do włosow, iáko też y włosy są czworakie. Pierwsze ćiepło słábe, á iednák dostáteczne áby tworzyło włosy ná głowie, brwiach y powiekách. Drugie mocnieysze á to włosy po wszytkim ćiele rodźi. Trzećie ieszcze mocznieysze y z odbiezem się o czaskę w głowie z stępuie na brodę, y włosy czyni. Czwarte ćiepło wygálaiące y goraiące á to czyni łysinę. Y według tego podźieleniá ćiepła przyczyna iest, czemu te albo owe są włosy. A ták
Skrót tekstu: TylkRoz
Strona: 258
Tytuł:
Uczone rozmowy
Autor:
Wojciech Tylkowski
Miejsce wydania:
Warszawa
Region:
Mazowsze
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1692
Data wydania (nie wcześniej niż):
1692
Data wydania (nie później niż):
1692
lubo na nabrzmiałość powiek.
NA to służą Medicamentá purgujące wysuszające, bańki z pijawkami za uszyma i na plecach, przykładanie rzeczy wysuszających. Sposoby leczenia Na Guzik albo martwą kostkę na powiece, którą Grando nazywają.
Chceszli go pozbyć, przykładaj Gumi Ammoniacum z Gęsim smalcem rozczyniwszy, i przydawszy wosku.
Item wyrastają też na brwiach między włosami przyrodzonemi, inne dzikie złe, które oczom szkodzą, takie trzeba powyrywać, a potym smarować, krwią z żab zielonych.
Item przydają się też na powiekach weszki małe między brwiami, na wygubienie ich, warz ćwikłę i Rdest, tym obmywaj często brwi.
Item w samym oku przydaje się w kąciku jego,
lubo ná nábrzmiáłość powiek.
NA to służą Medicamentá purguiące wysuszáiące, báńki z pijawkámi zá uszymá y ná plecách, przykłádánie rzeczy wysuszáiących. Sposoby leczenia Ná Guźik álbo mártwą kostkę ná powiece, ktorą Grándo názywáią.
Chceszli go pozbydź, przykłáday Gumi Ammoniacum z Gęśim smalcem rozczyniwszy, y przydáwszy wosku.
Item wyrastáią tesz ná brwiách między włosami przyrodzonemi, inne dźikie złe, ktore oczom szkodzą, tákie trzebá powyrywáć, á potym smárowáć, krwią z żab źielonych.
Item przydáią się tesz ná powiekách weszki máłe między brwiámi, ná wygubienie ich, warz ćwikłę y Rdest, tym obmywáy często brwi.
Item w samym oku przydáie się w kąćiku iego,
Skrót tekstu: PromMed
Strona: 34
Tytuł:
Promptuarium medicum
Autor:
Anonim
Drukarnia:
Franciszek Cezary
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
medycyna
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1716
Data wydania (nie wcześniej niż):
1716
Data wydania (nie później niż):
1716