, że żadnych angułów i anfraktów nie ma, albo gładko rznięty diament, dla tego jednę tylko postać w sobie maluje słońca, i raz na refleks odbija promienie. Im więcej zaś jest anfraktów w dobrze polerownym jakim korpusie, jakie jest Księżyc, tym sposobniejsze jest do większej refleksyj rzuconego na się światła: jako widziemy w brylantowych, diamentach.
IV. Druga Księżyca jest własność: iż własnego nie ma światła, ale wziętym od słońca, przyswieca ziemi blaskiem. Co się wnosi z nowiów, pełni, i kwadrów, bo według różnego co raz względem słońca aspektu, i zbliżenia się albo od niego oddalenia, co raz insza Księżyca jest postać.
, że żadnych angułow y anfraktow nie ma, álbo gładko rznięty dyament, dla tego iednę tylko postáć w sobie máluie słońca, y raz ná reflex odbiia promienie. Jm więcey zaś iest anfraktow w dobrze polerownym iákim korpusie, iákie iest Xiężyc, tym sposobnieysze iest do większey reflexyi rzuconego ná się światła: iáko widziemy w brylantowych, dyamentach.
IV. Druga Xiężyca iest własność: iż własnego nie ma swiatła, ále wziętym od słońca, przyswieca ziemi blaskiem. Co się wnosi z nowiow, pełni, y kwadrow, bo według rożnego co raz względem słońca aspektu, y zbliżenia się álbo od niego oddalenia, co raz insza Xiężyca iest postáć.
Skrót tekstu: BystrzInfAstron
Strona: K2
Tytuł:
Informacja Astronomiczna
Autor:
Wojciech Bystrzonowski
Miejsce wydania:
Lublin
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
astronomia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1743
Data wydania (nie wcześniej niż):
1743
Data wydania (nie później niż):
1743