obiecuję. 7-mo. Do straży miasta należeć będą i do składki na żołnierza, którego strzeż Boże na Polskę, według ugody z miastem na miesiąc złp 24, oprócz starszych, których uwalniam. 8-vo. Sikawki obligują się mieć do ognia pod winą 5 grzywien, który by w domu swoim gospodarz każdy nie miał, i cebry do wody. 9-no. Jeżeliby była skarga od chrześcijanina na Żyda, to starsi Żydzi powinni według słuszności sądzić, jeżeliby się nie zdał dekret temu, to do mnie apelacyją pozwalam. 10-mo. Żyd każdy, jeżeliby też miał krzywdę od chrześcijanina, to powinien uskarżyć przed panem burmistrzem albo panem wójta miasta tego
obiecuję. 7-mo. Do straży miasta należeć będą i do składki na żołnierza, którego strzeż Boże na Polskę, według ugody z miastem na miesiąc złp 24, oprócz starszych, których uwalniam. 8-vo. Sikawki obligują się mieć do ognia pod winą 5 grzywien, który by w domu swoim gospodarz każdy nie miał, i cebry do wody. 9-no. Jeżeliby była skarga od chrześcianina na Żyda, to starsi Żydzi powinni według słuszności sądzić, jeżeliby się nie zdał dekret temu, to do mnie apelacyją pozwalam. 10-mo. Żyd każdy, jeżeliby też miał krzywdę od chrześcianina, to powinien uskarżyć przed panem burmistrzem albo panem wójta miasta tego
Skrót tekstu: JewPriv_II_Lw
Strona: 118
Tytuł:
Jewish Privileges in the Polish Commonwealth, t. II, Lwówek
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
Lwówek
Region:
Wielkopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty urzędowo-kancelaryjne
Gatunek:
przywileje, akty nadania
Tematyka:
prawo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1725
Data wydania (nie wcześniej niż):
1725
Data wydania (nie później niż):
1725
Tekst uwspółcześniony:
tak
Tytuł antologii:
Jewish privileges in the Polish commonwealth
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Jacob Goldberg
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Jerozolima
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Akademia Nauk Izraela
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
2001
może/ ani w gnoju zbyć/ zaczym go w nim obewrzawszy umorzy. Mięso wszelakie/ byle nie zdechlina/ a nie chorego bydlęcia/ (by nie kost) dobre. Kozie barzo dobre. w pomyjach kuchenne drobiazgi/ ptasze i insze patrochy/ których ludzie nie używają/ dobre barzo.
Przy rzezi wołowe juchy w cebry zbierać/ i warzyć dobrze barzo/ jedno nie nazbyt często bo częste ich używanie parch mnoży. Skwarki kiedy nie nazbyt wystwarzone dobre. A jakakolwiek tłustość warzysz/ trzeba w kocieł włożyć soli/ żeby żołądki psów nie zagniwały/ skąd choroby wszelakie i parchy. Księgi pierwsze.
Powiedają też że w Maju/ Czerwcu/ Lipcu
może/ áni w gnoiu zbyć/ zácżym go w nim obewrzawszy vmorzy. Mięso wszelakie/ byle nie zdechliná/ á nie chorego bydlęćiá/ (by nie kost) dobre. Koźie bárzo dobre. w pomyiách kuchenne drobiazgi/ ptásze y insze pátrochy/ ktorych ludźie nie vżywáią/ dobre bárzo.
Przy rzeźi wołowe iuchy w cebry zbieráć/ y wárzyć dobrze bárzo/ iedno nie názbyt cżęsto bo cżęste ich vżywánie parch mnoży. Skwárki kiedy nie názbyt wystwárzone dobre. A iákakolwiek tłustość wárzysz/ trzebá w koćieł włożyć soli/ żeby żołądki psow nie zágniwáły/ zkąd choroby wszelákie y párchy. Kśięgi pierwsze.
Powiedáią też że w Máiu/ Czerwcu/ Lipcu
Skrót tekstu: OstrorMyśl1618
Strona: 15
Tytuł:
Myślistwo z ogary
Autor:
Jan Ostroróg
Drukarnia:
Bazyli Skalski
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
myślistwo, zoologia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1618
Data wydania (nie wcześniej niż):
1618
Data wydania (nie później niż):
1618