przez miłość którą W. P. M. przeciwko wierze Kościoła Rzymskiego/ świątobliwie pałającą/ i budownie kwitnącą pobożność raczysz mieć/ jako też przez bystroczną w sprawach Rzeczypospolitej dzielność/ i w bojownych czułość, męstwo/ i udatność/ gdyś W. P. M. ad decus gloriamque exćitatus factis egregijs, na onej ekspedycjej Moskiewskiej/ z nieustraszonym sercem/ wybornie i znacznie się Rzeczypospoli-
[...] W starciu potrzeb wojennych z nieprzyjaciołami/ Nie ustraszony będąc śmierci postrachami.
AntyFUS.
WSzak się i czasów świeżych cnie dokazowało/ Na sercu/ i dzielności namniej nie zbywało. Tak iż nieprzyjaciele gdy k nam przycierali/ Jedni zaras ginęli/ drudzy tył dawali.
przez miłość ktorą W. P. M. przećiwko wierze Kośćiołá Rzymskiego/ świątobliwie páłáiącą/ y budownie kwitnącą pobożność raczysz mieć/ iáko też przez bystroczną w spráwach Rzeczypospolitey dzielnośc/ y w boiownych czułość, męstwo/ y vdatność/ gdyś W. P. M. ad decus gloriamque exćitatus factis egregiis, ná oney expedycyey Moskiewskiey/ z nieustrászonym sercem/ wybornie y znácznie sie Rzeczypospoli-
[...] W stárćiu potrzeb woiennych z nieprzyiaćiołámi/ Nie vstrászony będąc śmierći postráchámi.
ANTIPHVS.
WSzák się y czásow świeżych cnie dokazowáło/ Ná sercu/ y dźielnośći namniey nie zbywáło. Ták iż nieprzyiaćiele gdy k nam przyćierali/ Jedni záras ginęli/ drudzy tył dáwáli.
Skrót tekstu: PaxUlis
Strona: B4v
Tytuł:
Tragedia o Ulissesie
Autor:
Adam Paxillus
Drukarnia:
Wojciech Kobyliński
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
wiersz
Rodzaj:
dramat
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1603
Data wydania (nie wcześniej niż):
1603
Data wydania (nie później niż):
1603
Hetmanem, zostan Wodzem, prowadząc nas odtąd już Wojsko twoje przeciwko pułkom, Dam, Matron, i Metress tak gładkich, jako się pokazują surowe, nic a nic o nasze niedbając zakochania szalone. Bohatyr i Totumfacki. Bohatyr i Totumfacki. Bohatyr i Totumfacki.
T. Radbym wiedział skutek tej, o której słyszę Ekspedycjej zaczętej, w wesołych polach Elizejskich, z okazji szalonego kochania.
B. Tak ozdobnej nie żbraniając się praerogatywy, przyjąłem buławę, chcąc położyć na pował rodzaj płci Białogłowskiej, a tym chciwiej, gdym sobie przypominał AKt tyraństwa na demną samym wyrządzonej jednej Matrony.
T. Srogie być musiało zamieszanie, i nienawiść W
Hetmánem, zostan Wodzem, prowádząc nas odtąd iuż Woysko twoie przećiwko pułkom, Dam, Mátron, y Metress ták gładkich, iáko się pokázuią surowe, nic á nic o násze niedbáiąc zákochánia szalone. Bohatyr y Totumfacki. Bohátyr y Totumfácki. Bohátyr y Totumfácki.
T. Radbym wiedźiał skutek tey, o ktorey słyszę Expedycyey záczętey, w wesołych polách Elizeyskich, z okázyey szalonego kochánia.
B. Ták ozdobney nie żbrániáiąc się praerogátywy, przyiąłem bułáwę, chcąc położyć ná pował rodzay płći Biáłogłowskiey, á tym chćiwiey, gdym sobie przypominał AKt tyráństwá ná demną sámym wyrządzoney iedney Mátrony.
T. Srogie być muśiáło zámieszánie, y nienawiść W
Skrót tekstu: AndPiekBoh
Strona: 71
Tytuł:
Bohatyr straszny
Autor:
Francesco Andreini
Tłumacz:
Krzysztof Piekarski
Drukarnia:
Mikołaj Aleksander Schedel
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
dramat
Gatunek:
dialogi
Poetyka żartu:
tak
Data wydania:
1695
Data wydania (nie wcześniej niż):
1695
Data wydania (nie później niż):
1695
są specyfikowane, wymyslnemi Kupieckiemi przezwyskami, mają być taksowane czwartą cześcią mniej, jako przedawane bywają, co każdy Kupiec powinien Auszezugiem comprobare, przy wywodzeniu Taksy, a gdzie by była jaka suspicja, powinien Iuramentum praestare. Ordynacja na Komory Ceł Koronnych Ich MM. PP. Pisarzom.
1mó. Ich MM. Panowie Pisarze przy Ekspedycjej Towarów wszelakich powinni tego przestrzegać, aby Towary podlejsze, za bogatsze, na kwitach nie specyfikować, a to sub iurata fide, kiedykolwiekby Skarb tego potrzebował.
2dó. Żeby na kwitach IchMM. PP. Pisarze wyrażali Taksę podług Instruktarzów Skarbowych, sub privatione Officij, et solutione de suo.
3tió. Defalk żadnych znacznych
są specyfikowáne, wymyslnemi Kupieckiemi przezwyskámi, máią bydź táxowáne czwártą cześćią mniey, iáko przedáwáne bywáią, co káżdy Kupiec powinien Auszezugiem comprobare, przy wywodzeniu Táxy, á gdzie by byłá iáka suspicya, powinien Iuramentum praestare. Ordynácya ná Komory Cełł Koronnych Ich MM. PP. Pisarzom.
1mó. Ich MM. Pánowie Pisarze przy Expedycyey Towárow wszelákich powinni tego przestrzegáć, áby Towáry podleysze, zá bogátsze, na kwitách nie specyfikowáć, á to sub iurata fide, kiedykolwiekby Skárb tego potrzebował.
2dó. Zeby ná kwitách IchMM. PP. Pisarze wyrażáli Táxę podług Instruktárzow Skárbowych, sub privatione Officij, et solutione de suo.
3tió. Defalk żadnych znácznych
Skrót tekstu: InsCel
Strona: D2
Tytuł:
Instruktarz celny
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty urzędowo-kancelaryjne
Tematyka:
prawo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1704
Data wydania (nie wcześniej niż):
1704
Data wydania (nie później niż):
1704
na tydzień choć mu z Żołdu tyle nieprzychodzi/a on za bochenek chleba musi dać groszy dwadzieścia i więcej/ a czasem zgoła dostać go niemoże. 18. Zatym sposobem ubędzie wozów w Wojsku/ zaczym Hetmani expeditius sobie postępować mogą/ bo dla tych impedymentów nasze Wojsko tardum mobile być musi/ doznalismy tego w ekspedycjej pod Beresteczkiem. 19. Kiedy Czeladzi loznej ubędzie wozów w Wojsku/ ubędzie tez Hultajów/ i swawolnych/ bo to jest Seminarium takich ludzi/ a doznała tego Rzeczposp: w tej Wojnie Kozackiej/ co to jest mieć w Rzeczypos: siłę hultajów. Co tam unich najwięcej takich było/ którzy z takiego ćwiczenia wyszli
ná tydźień choć mu z Zołdu tyle nieprzychodźi/á on zá bochenek chlebá muśi dać groszy dwádźieśćia y więcey/ á czásem zgołá dostáć go niemoże. 18. Zátym sposobem vbędźie wozow w Woysku/ záczym Hetmáni expeditius sobie postępować mogą/ bo dla tych impedimentow násze Woysko tardum mobile być muśi/ doználismy tego w expedicyey pod Beresteczkiem. 19. Kiedy Czeladźi lozney vbędźie wozow w Woysku/ vbędźie tez Hultáiow/ y swawolnych/ bo to iest Seminárium tákich ludźi/ á doznáłá tego Rzeczposp: w tey Woynie Kozáckiey/ co to iest mieć w Rzeczypos: śiłę hultáiow. Co tam vnich naywięcey tákich było/ ktorzy z tákiego ćwiczenia wyszli
Skrót tekstu: FredKon
Strona: 93
Tytuł:
Potrzebne konsyderacje około porządku wojennego
Autor:
Andrzej Maksymilian Fredro
Drukarnia:
Franciszek Glinka
Miejsce wydania:
Słuck
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
wojskowość
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1675
Data wydania (nie wcześniej niż):
1675
Data wydania (nie później niż):
1675
WM. jaśnie na przełożeństwach duchownych różnych: w posługach życzliwych I. K. M. w drodze Szwedzkiej: w poselstwie do Niezw: Monarchy Matyasza Wtórego Cesarza Krześciańskiego, z wielką pochwałą wszytkich i podziwieniem w Regenszpurku odprawionym: w wierności, i życzliwości Rzeczyposp: i Najasniejszemu Królewiczowi Władysławowi (którego Bóg niech szczęści) w ekspedycjej Moskiewskiej: na godności Biskupstwa Luskiego, i Podkanclerstwa Koronnego, na którymeś WM. Prawa, Odprawę sądów, i prędkiej bez braku osób, i obrazy stron sprawiedliwości, według starych ustaw i obyczajów, w klubę starą wprawił. Zaczym otrzymałeś WM. snadnie i miejsce przednie inter Sarmatiae Proceres, to jest, Biskupstwo
WM. iasnie ná przełożeństwách duchownych rożnych: w posługách życzliwych I. K. M. w drodze Szwedzkiey: w poselstwie do Niezw: Monárchy Máthyaszá Wtorego Cesárza Krześciáńskiego, z wielką pochwałą wszytkich y podziwieniem w Regenszpurku odpráwionym: w wiernośći, y życzliwośći Rzeczyposp: y Naiásnieyszemu Krolewicowi Włádisłáwowi (ktorego Bog niech szczęśći) w expedycyey Moskiewskiey: ná godnośći Biskupstwá Luskiego, y Podkánclerstwá Koronnego, ná ktorymeś WM. Práwá, Odpráwę sądow, y prędkiey bez bráku osob, y obrázy stron spráwiedliwości, według stárych vstaw y obyczáiow, w klubę stárą wpráwił. Záczym otrzymałeś WM. snádnie y mieysce przednie inter Sarmatiae Proceres, to iest, Biskupstwo
Skrót tekstu: StarPopr
Strona: 6
Tytuł:
Poprawa niektórych obyczajów polskich potocznych
Autor:
Szymon Starowolski
Drukarnia:
Franciszek Cezary
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty perswazyjne
Gatunek:
pisma polityczne, społeczne
Tematyka:
polityka
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1625
Data wydania (nie wcześniej niż):
1625
Data wydania (nie później niż):
1625
mocnić, fortyfìkować, jako w Krakowie przy granicy propter commoditatem externi auxilii propinqui. Będzieli taka potęga i stateczność ludzi na rokoszu, koła osobne będą (cz)ynić, a która strona będzie armis interior, ta na sąmsiady zawoła przez granice i tak nam externum bellum wprowadzą. K temu, że szlachta długo na tej ekspedycjej nie wytrwa, zaczymby dissiparetur omnis conatus, a potymby nastąpiono na pryncypały, jako i teraz, k temu góręby wzięła swawola ludzi złych u nas, pod pretekstem kupienia się poniszczylibyśmy się prędzej, niżlibyśmy co sprawili, gdyż to malignitas hominum fert, że to, co jest comparatum ad bonum,
mocnić, fortyfìkować, jako w Krakowie przy granicy propter commoditatem externi auxilii propinqui. Będzieli taka potęga i stateczność ludzi na rokoszu, koła osobne będą (cz)ynić, a która strona będzie armis interior, ta na sąmsiady zawoła przez granice i tak nam externum bellum wprowadzą. K temu, że szlachta długo na tej ekspedycyej nie wytrwa, zaczymby dissiparetur omnis conatus, a potymby nastąpiono na pryncypały, jako i teraz, k temu góręby wzięła swawola ludzi złych u nas, pod pretekstem kupienia się poniszczylibyśmy się pręcej, niżlibyśmy co sprawili, gdyż to malignitas hominum fert, że to, co jest comparatum ad bonum,
Skrót tekstu: CenzProgCz_III
Strona: 418
Tytuł:
Cenzura na progres rokoszu
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty perswazyjne
Gatunek:
pisma polityczne, społeczne
Tematyka:
polityka
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1608
Data wydania (nie wcześniej niż):
1608
Data wydania (nie później niż):
1608
Tekst uwspółcześniony:
tak
Tytuł antologii:
Pisma polityczne z czasów rokoszu Zebrzydowskiego 1606-1608
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Jan Czubek
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Kraków
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Akademia Umiejętności
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1918
przez Komisyą aby ta privata enjusq utilitas nie czyniła vile Demo publicum et praesidium, i żeby świat nie wiedział quibus vitijs impares sumus, podać i to należy do uwagi i kompasyj WMPanów, ze wojska Polskiego subiecta Bronią Synów krewnych et Concives atq os de ossibus nostris in Charactere funkcyj Poselskiej na przeszłym Sejmie od Wwdztw będących w Ekspedycjej na Sejmiki relacjine podano ad publicum odium, jakoby ex motivo przywrócenia sobie Licencjej Wojskowej, sami tylko Cursum Sejmu zatamowali i zerwali pod pretekstem utrzymania władzy Hetmańskiej, a przecie każdemu wiadomo ktokolwiek pomienionego Sejmu czyli activè czyli passivè był Particeps ze wtej materii tot et tanta fugata Nomina niemające z wojskiem koneksyej, byli ejusdem Sensus nawet
przez kommissyą aby ta privata enjusq utilitas nie czyniła vile Demo publicum et praesidium, y zeby swiat nie wiedział quibus vitijs impares sumus, podac y to nalezy do uwagi y kompassyi WMPanow, ze woyska Polskiego subiecta Bronią Synow krewnych et Concives atq os de ossibus nostris in Charactere funkcyi Poselskiey na przeszłym Seymie od Wwdztw będących w Expedicyey na Seymiki relacyine podano ad publicum odium, iakoby ex motivo przywrocenia sobie Licencyey Woyskowey, sami tylko Cursum Seymu zatamowali y zerwali pod praetextem utrzymania władzy Hetmańskiey, a przecie kazdemu wiadomo ktokolwiek pomienionego Seymu czyli activè czyli passivè był Particeps ze wtey materyey tot et tanta fugata Nomina niemaiące z woyskiem konnexyey, byli ejusdem Sensus nawet
Skrót tekstu: RzewKor
Strona: 20.
Tytuł:
Korespondencja
Autor:
Wacław Rzewuski
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
listy
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1720 a 1750
Data wydania (nie wcześniej niż):
1720
Data wydania (nie później niż):
1750