ty takim nie był. Słysząc wiele/ mało mów/ pierwej rzecz wyrozumiej toż się ku niej miej. Zmłodu ucz się mierności/ a wstrzymawania: a na starość mądrości i dobrej porady. Dobrego szanuj/ a złego nie żałuj/ bowiem taki dobrym wiele zaszkodzi kto złemu przepuszcza. Księgi pierwsze.
ZENO obaczywszy jednego gładysza który się w sobie kochał/ iż pomaluchnu a ostróżnie stąpał przez rynsztok/ tak rzekł: Słusznie czyni/ iż omija błoto/ bo się w nim obejźrzeć nie może.
Gdy jeden ganił Antystena Filozofa/ pytał go/ jeśliby miał w sobie Antystenes coby mu się w nim nie podobało? A gdy tamten rzekł:
ty tákim nie był. Słysząc wiele/ máło mow/ pierwey rzecż wyrozumiey toż się ku niey miey. Zmłodu vcż się miernośći/ á wstrzymawánia: á ná stárość mądrośći y dobrey porády. Dobrego szánuy/ á złego nie żáłuy/ bowiem táki dobrym wiele zászkodźi kto złemu przepuszcża. Kśięgi pierwsze.
ZENO obacżywszy iednego głádyszá ktory się w sobie kochał/ iż pomáluchnu á ostrożnie stąpał przez rynsztok/ ták rzekł: Słusznie cżyni/ iż omija błoto/ bo się w nim obeyźrzeć nie może.
Gdy ieden gánił Antisthená Filozofá/ pytał go/ iesliby miał w sobie Antisthenes coby mu się w nim nie podobáło? A gdy támten rzekł:
Skrót tekstu: BudnyBPow
Strona: 59
Tytuł:
Krotkich a wezłowatych powieści [...] księgi IIII
Autor:
Bieniasz Budny
Drukarnia:
Piotr Blastus Kmita
Miejsce wydania:
Lubcz
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Tematyka:
filozofia, historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1614
Data wydania (nie wcześniej niż):
1614
Data wydania (nie później niż):
1614
boleściach oczu za przemyciem ich z tej tam sadzawki pociechy odnosili: O czym z historyjej jego szerzej się każdy sprawić może. Tamże Jan Długosz historych zacny Polski fundator tych zakonników pogrzebiony jest. Wtóra Część Przewodnika.
26. Kościół Z. Jakuba farny/ z jałmużny obywatelów tamecznych zmurowany/ a teraz niedawno przez X. Simona Gładysza Proboszcza zasklepiony/ i kaplicą jedną od niegoż zmurowaną i nadaną rozszerzony. Ma Proboszcza i Mansionarzów piąci/ i Altarystów kilku.
27. Kościół ś. Lenarta przed miastem/ do tejże fary ś. Jakuba należący. Przy nim są szpitale dwa/ jeden dla męsczyzn/ drugi dla białychgłów trędowatych za Zbyszka Kardynała od
boleśćiách oczu zá przemyćiem ich z tey tám sádzawki poćiechy odnośili: O czym z historiey iego szerzey sie káżdy spráwić może. Támże Ian Długosz historych zacny Polski fundator tych zakonnikow pogrzebiony iest. Wtora Część Przewodniká.
26. Kośćioł S. Iákubá fárny/ z iáłmużny obywátelow támecznych zmurowány/ á teraz niedawno przez X. Simoná Głádyszá Proboszczá zásklepiony/ y káplicą iedną od niegoż zmurowáną y nádáną rozszerzony. Ma Proboszczá y Mánsionárzow piąći/ y Altárystow kilku.
27. Kośćioł ś. Lenartá przed miástem/ do teyże fáry ś. Iákubá należący. Przy nim są szpitale dwá/ ieden dla męzczyzn/ drugi dla białychgłow trędowatych zá Zbyszká Kárdynałá od
Skrót tekstu: PrzewKoś
Strona: 61
Tytuł:
Przewodnik abo kościołów krakowskich [...] krótkie opisanie
Autor:
Anonim
Drukarnia:
Jakub Siebeneicher
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
przewodniki
Tematyka:
architektura, geografia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1603
Data wydania (nie wcześniej niż):
1603
Data wydania (nie później niż):
1603