i to jeszcze sciendum et quidem principaliter; że jedne jej księgi są PROTOCANONICI, wielkiej wagi i wiary, jako to księgi Mojżeszowe etc. Drugie DEUTERO CANONICI, októrych były powątpiewania dawnych bardzo czasów, między samemi Katolikami, z racyj tej, iż Żydzi niektórych, Katalog Osób, wiadomości o sobie godnych.
dziś u nas kanonicznych, w Katalogu ksiąg, swojej Biblii nie mieli. Ale co nam do Żydów, dość że je potym Kościół Święty błądzić przy asystencyj Ducha Z: nie mogący, przyjoł za kanoniczne i prawdziwe. Nie wszyscy też Ojcowie starzy wszytkie księgi te wątpliwe odrzucali, ale ci te, a ci drugie. Bo jeszcze na on
y to ieszcze sciendum et quidem principaliter; że iedne iey księgi są PROTOCANONICI, wielkiey wagi y wiary, iako to księgi Moyżeszowe etc. Drugie DEUTERO CANONICI, oktorych były powątpiewania dawnych bardzo czasow, między samemi Katolikami, z racyi tey, iż Zydzi niektorych, Katalog Osob, wiadomości o sobie godnych.
dziś u nas kanonicznych, w Katalogu ksiąg, swoiey Biblii nie mieli. Ale co nam do Zydow, dość że ie potym Kościoł Swięty błądzić przy assistencyi Ducha S: nie mogący, przyioł za kanoniczne y prawdziwe. Nie wszyscy też Oycowie starzy wszytkie księgi te wątpliwe odrzucáli, ale ci te, á ci drugie. Bo ieszcze na on
Skrót tekstu: ChmielAteny_III
Strona: 593
Tytuł:
Nowe Ateny, t. 3
Autor:
Benedykt Chmielowski
Miejsce wydania:
Lwów
Region:
Ziemie Ruskie
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1754
Data wydania (nie wcześniej niż):
1754
Data wydania (nie później niż):
1754
zrobili. Król zaś August chwycił się w Krakowie nowego gospodarstwa: wziął przed się, aby zamek krakowski fortyfikował, chcąc się tam Szwedom opierać; a tak dla owej fortyfikacji wiele szkody narobił. Naprzód bramę poboczną, przy zamku stojącą, obalił, która dotychczas tak, zwalona pokazuje się; przy grodzkiej bramie, kilka kamienic kanonicznych przeciwko cejchauzowi stojących obalił, Bernardynom na Stradomiu browar murowany zniósł, mur koło sadu obalił i sad wyciął, rybaki na Podzamczu spustoszył, a rybakom na Kazimierzu kazał się budować. Do tego uciązył okrutnie województwo krakowskie i sandomierskie, bo musieli na owę fortyfikacją dawać wielkie pieniądze z dóbr, i ludzi do roboty z prowiantami.
zrobili. Król zaś August chwycił się w Krakowie nowego gospodarstwa: wziął przed się, aby zamek krakowski fortyfikował, chcąc się tam Szwedom opierać; a tak dla owéj fortyfikacyi wiele szkody narobił. Naprzód bramę poboczną, przy zamku stojącą, obalił, która dotychczas tak, zwalona pokazuje się; przy grodzkiéj bramie, kilka kamienic kanonicznych przeciwko cejchauzowi stojących obalił, Bernardynom na Stradomiu browar murowany zniósł, mur koło sadu obalił i sad wyciął, rybaki na Podzamczu spustoszył, a rybakom na Kazimierzu kazał się budować. Do tego uciązył okrutnie województwo krakowskie i sandomirskie, bo musieli na owę fortyfikacyą dawać wielkie pieniądze z dóbr, i ludzi do roboty z prowiantami.
Skrót tekstu: OtwEDziejeCzech
Strona: 91
Tytuł:
Dzieje Polski pod panowaniem Augusta II od roku 1696 – 1728
Autor:
Erazm Otwinowski
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
kroniki
Tematyka:
historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1696 a 1728
Data wydania (nie wcześniej niż):
1696
Data wydania (nie później niż):
1728
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Józef Czech
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Kraków
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Józef Czech
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1849