. W Powiecie Orszańskim, Borysowskie, Luboszańskie. Ekonomia Orszańska należy do Dóbr Stołowych Królewskich. Każdy Powiat z osobna sejmikuje, Witebski w Witebsku: Orszański w Orszy: obierają po dwóch Poslów i dwóch Deputatów. Summa Poslów 4, Deputatów 4.
4to. Ma za Herb Pogonią na Chorągwi zielonej w polu czerwonym. Senatorów Krzesłowych dwóch: Wojewodę, i Kasztelana Witebskiego. Wojewodę Szlachta obiera, Król potwierdza. Miasta oprócz Stołecznego, znaczniejsze są te: Orsza Stołeczne Powiatu nad Dnieprem. Boryssów, Ula, Radziwiłów, Szkłów Hrabstwo Książąt Czartoryskich. O Województwie Brzeskim Litewskim. P.
1mo. Rzeki znaczniejsze: pod znaczk. P. Prypeć, który
. W Powiecie Orszańskim, Borysowskie, Luboszańskie. Ekonomia Orszańska należy do Dobr Stołowych Krolewskich. Każdy Powiat z osobna seymikuie, Witebski w Witebsku: Orszański w Orszy: obieraią po dwoch Poslow y dwoch Deputatow. Summa Poslow 4, Deputatow 4.
4to. Ma za Herb Pogonią na Chorągwi zieloney w polu czerwonym. Senatorow Krzesłowych dwoch: Woiewodę, y Kasztelana Witebskiego. Woiewodę Szlachta obiera, Krol potwierdza. Miasta oprocz Stołecznego, znacznieysze są te: Orsza Stołeczne Powiatu nad Dnieprem. Boryssow, Ula, Radziwiłow, Szkłow Hrabstwo Xiążąt Czartoryskich. O Woiewodztwie Brzeskim Litewskim. P.
1mo. Rzeki znacznieysze: pod znaczk. P. Prypeć, ktory
Skrót tekstu: SzybAtlas
Strona: 208
Tytuł:
Atlas dziecinny
Autor:
Dominik Szybiński
Drukarnia:
Michał Groell
Miejsce wydania:
Warszawa
Region:
Mazowsze
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
astronomia, geografia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1772
Data wydania (nie wcześniej niż):
1772
Data wydania (nie później niż):
1772
Adrianopola/ nazwanego przed tym Orescją. Od tego czasu następujący potym Sołtanowie/ zachowali zawsze ten Urząd: i teraz gdy po ufale i po Przyjacielsku z Wezyrem mówią/ zwykli go zwać Łała, co się znaczy Inspektór albo Dobrodziej.
Krom najwyższego Wezyra/ jest jeszcze inszych Sześć Wezyrów/ jakobyśmy u nas rzekli Senatorów Krzesłowych. Ci jednak nie mają żadnej powagi/ ani władze wsprawach publicznych/ albo do rządu Państwa należących. Bywają pospolicie ludzie uczeni i poważni/ prawa dobrze wiadomi/ i którzy przedtym na wysokim jakim Urzędzie byli. Zasiadają w Dywanie z Wezyrem/ ale niemają głosy/ niegodzi się im wdać w żadną najmniejszą sprawę
Adryánopolá/ názwánego przed tym Orestią. Od tego czásu nástępuiący potym Sołtanowie/ záchowáli záwsze ten Vrząd: y teraz gdy po vfále y po Przyiaćielsku z Wezyrem mowią/ zwykli go zwáć Łała, co się znáczy Inspektor álbo Dobrodźiey.
Krom naywyższego Wezyra/ iest ieszcze inszych Sześć Wezyrow/ iákobysmy v nas rzekli Senatorow Krzesłowych. Ci iednák nie máią żadney powagi/ áni władze wspráwách publicznych/ álbo do rządu Páństwá náleżących. Bywáią pospolićie ludźie vczeni y poważni/ práwá dobrze wiádomi/ y ktorzy przedtym ná wysokim iákim Vrzędźie byli. Záśiádáią w Dywanie z Wezyrem/ ále niemáią głosy/ niegodźi się im wdáć w żadną naymnieyszą spráwę
Skrót tekstu: RicKłokMon
Strona: 53
Tytuł:
Monarchia turecka
Autor:
Paul Ricot
Tłumacz:
Hieronim Kłokocki
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
mieszany
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
relacje
Tematyka:
egzotyka, obyczajowość
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1678
Data wydania (nie wcześniej niż):
1678
Data wydania (nie później niż):
1678