których że Król odwabił pod Smoleńsk, niektórzy jednak zostali się z Demetriuszem i oblegli Fortecę Kalugi, ale Demetriusz tam od Tatara zabity Syna z Mniszkowny zostawiwszy. W tym Wojsko Moskiewskie z sukursem 6000. Szwedów pod Smoleńsk poszli, ale zbici od Zółkiewskiego, który prosto do Moskwy Miasta poszedł, gdzie mu się Miasto poddało i Ministerium Moskiewskie z całym Wojskiem i po zrzuconym z Tronu Szujskim i Braci jego oddali mu Zamek i Miasto na Imię Władysława Syna Zygmunta, Carem go swoim obiecując obrać z ta kondycją, żeby był sprowadzony. Zółkiewski to wszystko akceptował, i zaraz Posłowie wysłani od Stanów Moskiewskich do Zygmunta, ale Król wszystkę sławę zasadził na dobyciu Smoleńska
których że Król odwabił pod Smoleńsk, niektórzy jednak zostali śię z Demetryuszem i oblegli Fortecę Kalugi, ale Demetryusz tam od Tatara zabity Syna z Mniszkowny zostawiwszy. W tym Woysko Moskiewskie z sukkursem 6000. Szwedów pod Smoleńsk poszli, ale zbići od Zółkiewskiego, który prosto do Moskwy Miasta poszedł, gdźie mu śię Miasto poddało i Ministeryum Moskiewskie z całym Woyskiem i po zrzuconym z Tronu Szuyskim i Braći jego oddali mu Zamek i Miasto na Imię Władysława Syna Zygmunta, Carem go swoim obiecując obrać z ta kondycyą, żeby był sprowadzony. Zółkiewski to wszystko akceptował, i zaraz Posłowie wysłani od Stanów Moskiewskich do Zygmunta, ale Król wszystkę sławę zasadźił na dobyćiu Smoleńska
Skrót tekstu: ŁubHist
Strona: 76
Tytuł:
Historia polska z opisaniem rządu i urzędów polskich
Autor:
Władysław Łubieński
Drukarnia:
Drukarnia Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Wilno
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
historia, prawo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1763
Data wydania (nie wcześniej niż):
1763
Data wydania (nie później niż):
1763
mu za różne pod panowaniem Jana Kazimierza Polsce wojnami roztargnionej dodawane wojenne posiłki, na tym Starostwie asekurowana była. Wykupno Starostwa tego Królowi Michałowi i innym jego Następcom jest w Paktach Konwentach zalecone. Na Sejmie Grodzieńskim R. 1726. pozwolono Województwom Poznańskiemu i Kaliskiemu składkę uczynić na wykupienie pomienionego Starostwa, co się i stało: ale Ministerium Saskie, na inne potrzeby pieniądze obróciło, a Województwom ustąpiona jest w summie rzeczonej Sierakowszczyzna.
4to. Sejmikuje w Srzodzie wraz z Kaliskim i Ziemią Wschowską. Obierają 12. Posłów na Sejm, a 4 Deputatów na Trybunał Wielko-Polski, z obydwóch na połowę. ATLAS DZIECINNY.
5to. Wiadomości o tymże Województwie
mu za rożne pod panowaniem Jana Kazimierza Polszcze woynami roztargnioney dodawane woienne posiłki, na tym Starostwie assekurowana była. Wykupno Starostwa tego Krolowi Michałowi y innym iego Następcom iest w Paktach Konwentach zalecone. Na Seymie Grodzieńskim R. 1726. pozwolono Woiewodztwom Poznańskiemu y Kaliskiemu składkę uczynić na wykupienie pomienionego Starostwa, co się y stało: ale Ministerium Saskie, na inne potrzeby pieniądze obrociło, a Woiewodztwom ustąpiona iest w summie rzeczoney Sierakowszczyzna.
4to. Seymikuie w Srzodzie wraz z Kaliskim y Ziemią Wschowską. Obieraią 12. Posłow na Seym, a 4 Deputatow na Trybunał Wielko-Polski, z obydwoch na połowę. ATLAS DZIECINNY.
5to. Wiadomości o tymże Woiewodztwie
Skrót tekstu: SzybAtlas
Strona: 121
Tytuł:
Atlas dziecinny
Autor:
Dominik Szybiński
Drukarnia:
Michał Groell
Miejsce wydania:
Warszawa
Region:
Mazowsze
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
astronomia, geografia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1772
Data wydania (nie wcześniej niż):
1772
Data wydania (nie później niż):
1772
nastąpiło wprowadzenie Obrazu na ratusz Najświętszej Panny w zgromadzeniu Duchowieństwa, Ichmć PP. Deputatów, Obywatelów, i różnego stanu ludzi zebraniu, którą Ceremonią przy odgłosie Kapeli Garnizon tutejszy z ręcznej strzelby ogłaszał. Z PORTUGALII Z Lizbony d. 29 Marca.
Wszyscy tu rozumieją, że zerwanie pokoju między Portugalią i Anglią jest nieuchronne. Gdyż Ministerium nasze żadnego projektu do ugody podanego od Anglii przez Pana Haj Ministra Angielskiego nie przyjęło. Od kilku dni ma on ustawiczne u Dworu umowy. nic jednak dla swego handlu pozyskać nie może. Kupcy Brytańscy wynoszą się z naszego kraju do swej Ojczyzny. Num: XXI SUPLEMENT DO GAZET WILEŃSKICH W SOBOTĘ DNIA 23 MAJA ROKU 1767
nastąpiło wprowadzenie Obrazu na ratusz Nayświętszey Panny w zgromadzeniu Duchowieństwa, Ichmć PP. Deputatów, Obywatelów, i różnego stanu ludzi zebraniu, którą Ceremonią przy odgłosie Kapeli Garnizon tuteyszy z ręczney strzelby ogłaszał. Z PORTUGALII Z Lizbony d. 29 Marca.
Wszyscy tu rozumieią, że zerwanie pokoiu między Portugalią i Anglią iest nieuchronne. Gdyż Ministerium nasze żadnego proiektu do ugody podanego od Anglii przez Pana Hay Ministra Angielskiego nie przyięło. Od kilku dni ma on ustawiczne u Dworu umowy. nic iednak dla swego handlu pozyskać nie może. Kupcy Brytańscy wynoszą się z naszego kraiu do swey Oyczyzny. Num̃: XXI SUPLEMENT DO GAZET WILENSKICH W SOBOTĘ DNIA 23 MAIA ROKU 1767
Skrót tekstu: GazWil_1767_21
Strona: 4
Tytuł:
Gazety Wileńskie
Autor:
Anonim
Drukarnia:
Drukarnia Akademicka
Miejsce wydania:
Wilno
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
wiadomości prasowe i druki ulotne
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1767
Data wydania (nie wcześniej niż):
1767
Data wydania (nie później niż):
1767
pilnego jest przyczyną sprawa P. Wilkes, dla zabieżenia nieukontentowaniom zaszłym z tej okazji. Partia antyministerialna słabieje co raz barziej, już to przez zaszą śmierć wielu, pryncypalnych jej partyzantów, już przez odpadnienie od niej drugich, już to dla wielu innych odtąd neutralitatem zachować chących. Zostaje atoli wiele interesów do ułacnienia gwoli pospólstwa nim Ministerium będzie mogło zniewolić sobie jego afekt i estymacją. dają się słyszeć wielkie skargi na postępek wojska Hiszpańskiego, brzegów morskich w Ameryce strzegącego także na zamysły Francuzów, wtargnienia do Nowej ziemi. Miano nad to suspicie na jednego Oficjera Francuskiego, iżcoś złego knował w Plimout gdzie go przyaresztowano, lecz za zupełnym usprawiedliwieniem się był uwolniony.
pilnego iest przyczyną sprawa P. Wilkes, dla zabieżenia nieukontentowaniom zaszłym z tey okazyi. Partya antiministeryalna słabieie co raz barziey, iuż to przez zaszą śmierć wielu, pryncypalnych iey partyzantów, iuż przez odpadnienie od niey drugich, iuż to dla wielu innych odtąd neutralitatem zachować chących. Zostaie atoli wiele interessów do ułacnienia gwoli pospólstwa nim Ministerium będźie mogło zniewolić sobie iego affekt i estymacyą. daią śię słyszeć wielkie skargi na postępek woyska Hyszpańskiego, brzegów morskich w Ameryce strzegącego takze na zamysły Francuzów, wtargnienia do Nowey źiemi. Miano nad to suspicie na iednego Officyera Francuskiego, iżcoś złego knował w Plimouth gdźie go przyaresztowano, lecz za zupełnym usprawiedliwieniem śię był uwolniony.
Skrót tekstu: GazWil_1765_6
Strona: 7
Tytuł:
Gazety Wileńskie
Autor:
Anonim
Drukarnia:
Drukarnia Akademicka
Miejsce wydania:
Wilno
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
wiadomości prasowe i druki ulotne
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1765
Data wydania (nie wcześniej niż):
1765
Data wydania (nie później niż):
1765