twarzą w górę podniesioną, aby na Niebo poglądał, a on żyje prawie ustawicznie wlepiony w ziemię: bo zapomina, iż ziemia, odktórej się spodziewa swego wyżywienia, nic by mu nieprzyniosła, gdyby ją płodną Niebo nieczyniło. Cóż tedy za dziw ze rzeczy niebieskich niepojmuje. Przeto dla ułacnienia wiadomości o Kometach najciekawszej z rzeczy niebieskich, przydaję tu niektórych rzeczy i słów wykład następujący.
I. Istoty niebieskie nie są wszystkie w równej od ziemi odległości: jako Planety, tak i gwiazdy, jedne nad drugie są wyższe, i od nas odleglejsze.
Gdyż jedne pod drugie podchodzą, jedne drugie zasłaniają, jedne na drugie cień rzucają.
twarzą w gorę podniesioną, aby na Niebo poglądał, á on żyie prawie ustawicznie wlepiony w ziemię: bo zapomina, iż ziemia, odktorey się spodziewa swego wyżywienia, nic by mu nieprzyniosła, gdyby ią płodną Niebo nieczyniło. Coż tedy za dziw ze rzeczy niebieskich niepoymuie. Przeto dla ułacnienia wiadomości o Kometach nayciekawszey z rzeczy niebieskich, przydaię tu niektorych rzeczy y słow wykład następuiący.
I. Istoty niebieskie nie są wszystkie w rowney od ziemi odległości: iako Planety, tak y gwiazdy, iedne nad drugie są wyższe, y od nas odlegleysze.
Gdyż iedne pod drugie podchodzą, iedne drugie zasłaniaią, iedne na drugie cień rzucaią.
Skrót tekstu: BohJProg_I_Wstęp
Strona: 2
Tytuł:
Bohomolec Jan, Prognostyk Zły czy Dobry Komety Roku 1769 y 1770, wstęp
Autor:
Jan Bohomolec
Drukarnia:
Drukarnia J.K.M. i Rzeczypospolitej w Kollegium Societatis Iesu
Miejsce wydania:
Warszawa
Region:
Mazowsze
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
astronomia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1770
Data wydania (nie wcześniej niż):
1770
Data wydania (nie później niż):
1770