Myśliwych/ niemyśliwych/ wraz do grobu tłoczy/ Zaczym cię na wydatnej pogrzebszy Koniuszy/ Pan życzy odpoczynku wiecznego twej Duszy. J. M. P. Stan: Krupka Przecławski Sobusiowi F. F. Księgi Pierwsze Kolenda Dobremu Przyja:
NIe śleć złota/ ni śrebra/ Bogaty mammony/ Boś na to jak niechciwy/ tak w to zamożony. Leć serce me/ wirszów ci parę posłać myśli/ Wierszów mi nieodsyłai/ dobry afekt przyśli. Komuś.
NIe skrewnienia pochodzi/ ze cię Szwagrem zowę. Leć ześ/ co Szwagrów czyni/ rzecz poszedł na owe. Na Furiata.
Ze z tobą milcząc Siedziem/ więc
Myśliwych/ niemyśliwych/ wraz do grobu tłoczy/ Záczym ćię na wydatney pogrzebszy Koniuszy/ Pąn życzy odpoczynku wiecznego twey Duszy. J. M. P. Stan: Krupká Przecłáwski Sobuśiowi F. F. Kśięgi Pierẃsze Kolendá Dobremu Przyia:
NIe śleć złotá/ ni śrebrá/ Bogáty mámmony/ Boś ná to iák niechćiwy/ ták w to zámożony. Leć serce me/ wirszow ći parę posłáć myśli/ Wierszow mi nieodsyłai/ dobry áffekt przyśli. Komuś.
NIe zkrewnienia pochodźi/ zę ćię Szwágręm zowę. Leć ześ/ co Szwágrow czyni/ rzecz poszedł ná owe. Ná Furiatá.
Ze z tobą milcząc Siedziem/ więc
Skrót tekstu: KochProżnEp
Strona: 27
Tytuł:
Epigramata polskie
Autor:
Wespazjan Kochowski
Drukarnia:
Wojciech Górecki
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
wiersz
Rodzaj:
liryka
Gatunek:
fraszki i epigramaty
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1674
Data wydania (nie wcześniej niż):
1674
Data wydania (nie później niż):
1674
nizszych, a sobie bodzcem jest do równych postępków wielkiemu Omieniowi. Wódz niemniej ma być cnotliwy, jako i w wojennym trybie ćwiczony? w przypadkach obrotny, czuły, pracowity, artykułów wojennych wiadomy i obserwant, w karności utrzymujący wojsko, nie popędliwy, według zdrowej rady i deliberacyj należytej postępujący, ostróżny, sekret utrzymujący, niechciwy, pospolitego nie prywatnego szukający dobra, odważny. Zgoła jako mówi Apianus. Wódz na którym zawisło wszystko, powinno, co w kim znaleźć się może cnoty, w nim jednym być wszystko.
V. Jaki ma być proceder w wojennym trybie? Reguły uniwersalne trybu wojennego najprzód podaje Pismo Z. Gdy wychodzisz na wojnę przeciw
nizszych, a sobie bodzcem iest do rownych postępkow wielkiemu Omięniowi. Wodz niemniey ma być cnotliwy, iáko y w woiennym trybie cwiczony? w przypadkách obrotny, czuły, pracowity, artykułow woiennych wiadomy y obserwant, w karności utrzymuiący woysko, nie popędliwy, według zdrowey rady y deliberacyi należytey postępuiący, ostrożny, sekret utrzymuiący, niechciwy, pospolitego nie prywatnego szukáiący dobra, odważny. Zgołá iáko mowi Appianus. Wodz ná ktorym záwisło wszystko, powinno, co w kim znaleść się może cnoty, w nim iednym być wszystko.
V. Jáki ma być proceder w woiennym trybie? Reguły uniwersalne trybu woiennego nayprzod podáie Pismo S. Gdy wychodzisz ná woinę przeciw
Skrót tekstu: BystrzInfStat
Strona: Nv
Tytuł:
Informacja statystyczna
Autor:
Wojciech Bystrzonowski
Drukarnia:
Drukarnia lubelska Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Lublin
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
wojskowość
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1743
Data wydania (nie wcześniej niż):
1743
Data wydania (nie później niż):
1743
bólem nawiedzonem. Lis mówi: Jam ci się nie promowował Na Cyrulictwa, anim terminował Nigdzie; Ale znam onego Cyrulika; Ledwo nie rzekę całego medyka; Tenby zawstydził wszystkie konowały, Ani się ludzieby z nim nie zrównały. Jest to Wilk prawda, ale wilk poczciwy, Kobylej skory, jak żywo niechciwy; Już nie jednego konia on kurował, I jak Doktorzy zwykli, tak salwował. Jeżeli zechcesz? jać go przyprowadzę, Wszak ni on, ni ja tym to nie zawadzę. Koń pomyśliwszy, rzecze: barzo chętnie; A Lis rozumi, że wygrał wykrętnie; Bieży do lasu tam o stai kilka, I informuje
bolem nawiedzonem. Lis mowi: Jam ći śię nie promowował Na Cyrulictwa, anim terminował Nigdźie; Ale znam onego Cyrulika; Ledwo nie rzekę całego medyka; Tenby zawstydźił wszystkie konowały, Ani śię ludźieby z nim nie zrownały. Jest to Wilk prawda, ale wilk poczćiwy, Kobyley skory, iak żywo niechćiwy; Już nie iednego konia on kurował, I iak Doktorzy zwykli, tak salwował. Jeżeli zechcesz? iać go przyprowadzę, Wszak ni on, ni ia tym to nie zawadzę. Koń pomyśliwszy, rzecze: barzo chętnie; A Lis rozumi, że wygrał wykrętnie; Bieży do lasu tam o stai kilka, I informuie
Skrót tekstu: JabłEzop
Strona: 34
Tytuł:
Ezop nowy polski
Autor:
Jan Stanisław Jabłonowski
Drukarnia:
Andrzej Ceydler
Miejsce wydania:
Lipsk
Region:
zagranica
Typ tekstu:
wiersz
Rodzaj:
epika
Gatunek:
bajki
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1731
Data wydania (nie wcześniej niż):
1731
Data wydania (nie później niż):
1731