a za trzecim razem od wszelkiej roboty ad dies vitae odsadzony ma być.
29. Konie skarbowe nikomu pożyczane i do żadnej innej, szczególnie tylko skarbowej roboty obrócone być mają, chyba że w okurencjach skarbowych gdzie kogo wyprawić będzie trzeba, i to z wiadomością im. p. podżupka.
30. Na schadzkę ordynaryjną niedzielną każdy oficjalista bez ekscepcji zaraz po kazaniu stawić się ma, nie oddalając się bez opowiedzi u mnie, jakoż generaliter żaden z miasta, chyba praevio consensu, absentować się nie ma.
31. Wszystkim in genere oficjalistom, tak żupnym górnym, jako i dolnym, serio inhibetur żadnemu robotnikowi pod jakimkolwiek bądź pretekstem co w lenungach
a za trzecim razem od wszelkiej roboty ad dies vitae odsadzony ma być.
29. Konie skarbowe nikomu pożyczane i do żadnej innej, szczególnie tylko skarbowej roboty obrócone być mają, chyba że w okurencyjach skarbowych gdzie kogo wyprawić będzie trzeba, i to z wiadomością im. p. podżupka.
30. Na schadzkę ordynaryjną niedzielną każdy oficyjalista bez ekscepcyi zaraz po kazaniu stawić się ma, nie oddalając się bez opowiedzi u mnie, jakoż generaliter żaden z miasta, chyba praevio consensu, absentować się nie ma.
31. Wszystkim in genere oficyjalistom, tak żupnym górnym, jako i dolnym, serio inhibetur żadnemu robotnikowi pod jakimkolwiek bądź pretekstem co w lenungach
Skrót tekstu: InsGór_3
Strona: 91
Tytuł:
Instrukcje górnicze dla żup krakowskich z XVI-XVIII wieku, cz. 3
Autor:
Anonim
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty urzędowo-kancelaryjne
Gatunek:
instrukcje
Tematyka:
górnictwo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1706 a 1743
Data wydania (nie wcześniej niż):
1706
Data wydania (nie później niż):
1743
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Antonina Keckowa
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Wrocław
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
1963
tedy liczby złotej szukaj w pierwszym rzędzie tej tabliczki, a niżej tej położona epakta I. jest epakta służąca na rok 1740. Tę tedy epaktę I. przy którym dniu każdego Miesiąca w tym roku przypisaną znajdziesz w Kalendarzu Kościelnym poprawnym, znak będzie że tego dnia w tym miesiącu nów Księżyca przypada. REGUŁA V. Literę Niedzielną od roku 1700. aż do roku 1800. służącą, determinuje.
Aby literę w kalendarzu poprawnym wynaleźć, któraby na każdy rok w tym setnym oznaczała Niedzielą, na to sporządzona jest tabliczna następująca.
Z tej tabliczki litery niedzielnej służącej rokowi o którym jest qwestya, dojdziesz w ten sposób. Ponieważ roku 1700. litera
tedy liczby złotey szukay w pierwszym rzędzie tey tabliczki, á niżey tey położona epákta I. iest epákta służąca ná rok 1740. Tę tedy epáktę I. przy ktorym dniu każdego Miesiąca w tym roku przypisaną znaydziesz w Kálendarzu Kościelnym poprawnym, znak będzie że tego dnia w tym miesiącu now Xiężyca przypada. REGUŁA V. Literę Niedzielną od roku 1700. aż do roku 1800. służącą, determinuie.
Aby literę w kálendarzu poprawnym wynáleść, ktoraby ná káżdy rok w tym setnym oznaczałá Niedzielą, ná to sporządzona iest tabliczna nástępuiąca.
Z tey tabliczki litery niedzielney służącey rokowi o ktorym iest qwestya, doydziesz w ten sposob. Ponieważ roku 1700. litera
Skrót tekstu: BystrzPrakChron
Strona: 3
Tytuł:
Praktyka chronograficzna o kalendarzu kościelnym
Autor:
Wojciech Bystrzonowski
Miejsce wydania:
Lublin
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1743
Data wydania (nie wcześniej niż):
1743
Data wydania (nie później niż):
1743