i Gangreną zowią/ jest lekarstem pewnym. Abowiem je zawściąga: gdzieby łaty w tym soku byłu maczane/ a według zakroczenia i szerokości ich były nimi okryte/ i plastrowane. Ranom zastarzałym.
Rany zastarzałe/ Wrzody/ także Sadzele zagniłe/ i leczeniu się sprzeciwające/ Sok z korzenia i ze wszystkiej Naci/ z ośrodką rżanego chleba zaczyniony/ i dobrze umieszany/ miasto plastru przykładając/ wychędaża je/ goi/ i zawiera. Dzieci Kaduk mające.
Dzieci małe/ które za ciężkim Kadukiem władzą w członkach utracają/ albo pokurczone członki zatym miewają/ do pierwszego zdrowia przywodzi/ omywając je naprzód w wodzie/ w którejby to kwiecie i korzenie
y Gangreną zowią/ iest lekárstem pewnym. Abowiem ie záwśćiąga: gdźieby łáty w tym soku byłu maczáne/ á według zákroczenia y szerokośći ich były nimi okryte/ y plástrowáne. Ránom zástárzáłym.
Rány zástárzáłe/ Wrzody/ tákże Sádzele zágniłe/ y leczeniu sie sprzećiwáiące/ Sok z korzeniá y ze wszystkiey Naći/ z ośrodką rżánego chlebá záczyniony/ y dobrze vmieszány/ miásto plástru przykłádáiąc/ wychędaża ie/ goi/ y záwiera. Dźieći Káduk máiące.
Dźieći máłe/ ktore zá ćięszkim Kádukiem władzą w członkách vtrácáią/ álbo pokurczone członki zátym miewáią/ do pierwszego zdrowia przywodźi/ omywáiąc ie naprzod w wodźie/ w ktoreyby to kwiećie y korzenie
Skrót tekstu: SyrZiel
Strona: 179
Tytuł:
Zielnik
Autor:
Szymon Syreński
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Tematyka:
botanika, zielarstwo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1613
Data wydania (nie wcześniej niż):
1613
Data wydania (nie później niż):
1613
. Na plamy po nogach. różnych chorób.
WEźmi Piołynu, Rozmarynu, Sabiny, Rzezuchy wodnej, Bożegodrzewka, Rdestu, Jałowcu, każdego po garści, warz w wodzie kowalskiej, w której gasi żelazo, i okładaj. Na bolenie w stawach.
Dobry olejek z Glist, albo same Glisty, rozwierć z białego chleba ośrodką, przylawszy mleka tym okładaj. Na dziąsła gnijące i niszczejące.
WEźmi Roży suchej garść, Galasu trzy gałki, Miry pół łota, Gorczyce szczyptę, wszystko utłucz na proch subtelny, którym nacieraj dziąsła, popłokoj dekokcyją z Roży suchej z Jałowcem, przydawszy troszkę Hałunu.
Item weźmi Lagru upalonego, przydaj Galasu, Roży suchej
. Ná plámy po nogách. rożnych chorob.
WEźmi Piołynu, Rozmárynu, Sábiny, Rzezuchy wodney, Bożegodrzewká, Rdestu, Jáłowcu, káżdego po garśći, warz w wodźie kowálskiey, w ktorey gáśi żelázo, y okłáday. Ná bolenie w stáwách.
Dobry oleiek z Glist, álbo same Glisty, rozwierć z białego chlebá ośrodką, przylawszy mleká tym okłáday. Ná dźiąsłá gniiące y niszczeiące.
WEźmi Roży suchey garść, Gálásu trzy gałki, Miry puł łotá, Gorczyce szczyptę, wszystko utłucz ná proch subtelny, ktorym náćieray dźiąsłá, popłokoy dekokcyią z Roży suchey z Jáłowcem, przydáwszy troszkę Háłunu.
Item weźmi Lagru upalonego, przyday Gálásu, Roży suchey
Skrót tekstu: PromMed
Strona: 77
Tytuł:
Promptuarium medicum
Autor:
Anonim
Drukarnia:
Franciszek Cezary
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
medycyna
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1716
Data wydania (nie wcześniej niż):
1716
Data wydania (nie później niż):
1716