Wiary Z. erygował to Biskupstwo przez Urbana IV. Papieża stwierdzone, założone pierwej w Włodzimierzu, a potym przeniesione do Krasnostawu, gdzie dotąd jest jego Katedra, a Władysław Jagiełło opatrzył funduszem to Biskupstwo według Nakielskiego fol: 399. które jednak najuboższe nad inne. RZĄD POLSKI.
KAPITUŁA CHEŁMSKA zażywa w Herbie swoim 12. Rozesłańców abo Apostołów, złożona z 6. Prałatów, i 10. Kanoników, z których jednego wysyła corocznie na Trybunał. Diecezja Chełmska zamyka w sobie Dekanatów 10. a Kościołów wszystkich Parochialnych 81. O BISKUPIE KIJOWSKIM.
TO Biskupstwo według Kromera Lib: 20. ma fundowane od Władysława Jagiełła Roku 1400. według zaś innych osobliwie
Wiary S. erygował to Biskupstwo prźez Urbana IV. Papieża stwierdzone, założone pierwey w Włodźimierzu, á potym przenieśione do Krasnostawu, gdżie dotąd jest jego Katedra, á Władysław Jagiełło opatrzył funduszem to Biskupstwo według Nakielskiego fol: 399. które jednak nayuboższe nad inne. RZĄD POLSKI.
KAPITUŁA CHEŁMSKA zażywa w Herbie swoim 12. Rozesłańców abo Apostołów, złożona z 6. Prałatów, i 10. Kanoników, z których jednego wysyła corocznie na Trybunał. Dyecezya Chełmska zamyka w sobie Dekanatów 10. á Kośćiołów wszystkich Parochialnych 81. O BISKUPIE KIJOWSKIM.
TO Biskupstwo według Kromera Lib: 20. ma fundowane od Władysława Jagiełła Roku 1400. według zaś innych osobliwie
Skrót tekstu: ŁubHist
Strona: 182
Tytuł:
Historia polska z opisaniem rządu i urzędów polskich
Autor:
Władysław Łubieński
Drukarnia:
Drukarnia Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Wilno
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
historia, prawo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1763
Data wydania (nie wcześniej niż):
1763
Data wydania (nie później niż):
1763
tym kościele wieża znaczna z dzwonami wielkimi i wdzięcznemi/ od Stanisława z Kazimirza Proboszcza tego kościoła zmurowana. Tenże i szkoły porządnie zmurować dał. Przewodnika. Wtóra Część
31. Kościół ś. Jadwigi. Z klasztorem dla zakonników Bożogrobskich z Miechowa od Króla Kazimirza Wielkiego i z szpitalem dla chorych mężczyzn fundowany. Tam na święto Rozesłańców procesie wszystkiego miasta chodzą/ dziękując Panu Bogu za zwycięstwo z Krzyżaków Królowi Jagełowi dane. Przewodnika. Trzecia Część opisania kościołów na Kleparzu i po przedmieściach.
32. Kościół ś. Sebastiana/ na Jezierze miedzy Wisłą a Rudawą/ przy którym jest szpital z izdebkami dla zarażonych złą chorobą/ i z Morowniami dla zapowietrzonych.
33
tym kościele wieża znáczna z dzwonámi wielkimi y wdźięcznemi/ od Stánisłáwá z Káźimirzá Proboszczá tego kościołá zmurowána. Tenże y szkoły porządnie zmurowáć dał. Przewodniká. Wtora Część
31. Kośćioł ś. Iádwigi. Z klasztorem dla zakonnikow Bożogrobskich z Miechowá od Krolá Káźimirzá Wielkiego y z szpitalem dla chorych mężczyzn fundowány. Tám ná święto Rozesłáńcow processie wszystkiego miástá chodzą/ dźiękuiąc Pánu Bogu zá zwyćięstwo z Krzyżakow Krolowi Iágełowi dáne. Przewodniká. Trzećia Część opisánia kosciołow ná Kleparzu y po przedmiesciách.
32. KOśćioł ś. Sebástianá/ ná Ieźierze miedzy Wisłą á Rudáwą/ przy ktorym iest szpital z izdebkámi dla záráżonych złą chorobą/ y z Morowniámi dla zápowietrzonych.
33
Skrót tekstu: PrzewKoś
Strona: 64
Tytuł:
Przewodnik abo kościołów krakowskich [...] krótkie opisanie
Autor:
Anonim
Drukarnia:
Jakub Siebeneicher
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
przewodniki
Tematyka:
architektura, geografia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1603
Data wydania (nie wcześniej niż):
1603
Data wydania (nie później niż):
1603