. Drugi sposób tego wina czynienia Biedrzeńcowego.
Biorą korzenia Biedrzeńcowego suchego sześć łotów/ nasienia tegoż trzy łoty/ korzenia Omanowego/ Lubczykowego po łocie/ Pieprzu/ Mirhy po pół łociu/ to zgruba przetłukszy/ przydają do tego dwa funty Cukru przedniego/ Miodu chędogiego jarzęcego/ od młodych Pczoł funt/ i to z trzaseczkami ebłowanymi z leszczyny suchej/ do ośmgarcowej kładą Baryłki moszczem ją napełniwszy/ aż wykiśnie statecznie/ za pięć abo sześć Miesięcy/ potym staczają/ a cały rok do potrzeb lekarskich chowają. Księgi Pierwsze. Dychawicznym.
Dychawicznym i ciężko tchniącym jest barzo użyteczne. Także i przerzeczonym niedostatkom. Miód Biedrzeńcowy. Mulsa Pinpinellata.
Może także
. Drugi sposób tego winá czynienia Biedrzeńcowego.
Biorą korzenia Biedrzeńcowego suchego sześć łotow/ nasienia tegoż trzy łoty/ korzenia Omanowego/ Lubsczykowego po łoćie/ Pieprzu/ Mirhy po puł łoćiu/ to zgrubá przetłukszy/ przydáią do tego dwá funty Cukru przedniego/ Miodu chędogiego iárzęcego/ od młodych Pczoł funt/ y to z trzaseczkámi eblowánymi z lesczyny suchey/ do ośmgárcowey kłádą Báryłki mosczem ią nápełniwszy/ áż wykiśnie státecznie/ zá pięć ábo sześć Mieśięcy/ potym staczáią/ á cáły rok do potrzeb lekárskich chowáią. Kśięgi Pierwsze. Dycháwicznym.
Dycháwicznym y ciężko tchniącym iest bárzo vżyteczne. Tákże y przerzeczonym niedostátkom. Miod Biedrzeńcowy. Mulsa Pinpinellata.
Może tákże
Skrót tekstu: SyrZiel
Strona: 72
Tytuł:
Zielnik
Autor:
Szymon Syreński
Miejsce wydania:
Kraków
Region:
Małopolska
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
teksty naukowo-dydaktyczne lub informacyjno-poradnikowe
Gatunek:
encyklopedie, kompendia
Tematyka:
botanika, zielarstwo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1613
Data wydania (nie wcześniej niż):
1613
Data wydania (nie później niż):
1613