mieć swoich Podwojewodzych, i niemi kreować Szlachtę, Posessyonatów, którzy powinni przysięgać według Konstytucyj Roku 1631. SENAT ŚWIECKI.
Podwojewodzowie nie mogą być wraz Grodzkiemi Oficjalistami według tejże Konstytucyj. Mogą sądzić Żydów na miejscu Wojewody, ale z wolną Apelacją w większych Sprawach, ani się Żydzi mogą sądzić w inszych sądach, tylko w Wojewódzkich, abo Podwojewódzkich według Konstytucyj Roku 1633. 1661. 1667. i 1678. Wołyńscy zaś Żydzi w sądach Starościeńskich z wolną Apelacją za Dworem.
Wojewodowie lub Podwojewodzowie powinni taksy na wszelkie handle stanowić Roku 1493. Łokcie i miary na zboża postanawiać według Konstytucyj Roku 1493. 1505. 1507. 1510. i 1523. Na
mieć swoich Podwojewodzych, i niemi kreować Szlachtę, Possessyonatów, którzy powinni przyśięgać według Konstytucyi Roku 1631. SENAT SWIECKI.
Podwojewodzowie nie moga być wraz Grodzkiemi Officyalistami według teyże Konstytucyi. Mogą sądźić Zydów na mieyscu Wojewody, ale z wolną Appellacyą w większych Sprawach, ani śię Zydźi mogą sądźić w inszych sądach, tylko w Wojewódzkich, abo Podwojewódzkich według Konstytucyi Roku 1633. 1661. 1667. i 1678. Wołyńscy zaś Zydźi w sądach Starośćieńskich z wolną Appellacyą za Dworem.
Wojewodowie lub Podwojewodzowie powinni taxy na wszelkie handle stanowić Roku 1493. Łokćie i miary na zboża postanawiać według Konstytucyi Roku 1493. 1505. 1507. 1510. i 1523. Na
Skrót tekstu: ŁubHist
Strona: 201
Tytuł:
Historia polska z opisaniem rządu i urzędów polskich
Autor:
Władysław Łubieński
Drukarnia:
Drukarnia Societatis Jesu
Miejsce wydania:
Wilno
Region:
ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
podręczniki
Tematyka:
historia, prawo
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
1763
Data wydania (nie wcześniej niż):
1763
Data wydania (nie później niż):
1763
Lubomirskiego, tudzież nowej elekcji i niebywałej za żywota króla, a na francuskiego książęcia de Konde promocji, upominającymi się, złączył się i tym większego przeciwko sobie królowi dodał rankoru.
Perswaduje przecię Lubomirski Wielkopolanom, aby nie porywając się na króla, pierwej posłów wyprawili i o wyżej mianowane pretensyje z uniżonnością upomnieli. Posyła, przy wojewódzkich posłach i swoich wojskowych, tenże Lubomirski, także pokornie króla o miłosierdzie prosząc, ale to nie tylko króla nie poruszyło, owszem bardziej rozżarzyło, bo zaraz sam z hetmanem wielkim koronnym Potockim i Janem Sobieskim, hetmanem polnym i marszałkiem wielkim koronnym, za Lubomirskim do Wielkiej Polski ruszył się. A pod Palczynem
Lubomirskiego, tudzież nowej elekcyi i niebywałej za żywota króla, a na francuskiego książęcia de Conde promocyi, upominającymi się, złączył się i tym większego przeciwko sobie królowi dodał rankoru.
Perswaduje przecię Lubomirski Wielgopolanom, aby nie porywając się na króla, pierwej posłów wyprawili i o wyżej mianowane pretensyje z uniżonnością upomnieli. Posyła, przy wojewódzkich posłach i swoich wojskowych, tenże Lubomirski, także pokornie króla o miłosierdzie prosząc, ale to nie tylko króla nie poruszyło, owszem bardziej rozżarzyło, bo zaraz sam z hetmanem wielkim koronnym Potockim i Janem Sobieskim, hetmanem polnym i marszałkiem wielkim koronnym, za Lubomirskim do Wielkiej Polski ruszył się. A pod Palczynem
Skrót tekstu: JemPam
Strona: 354
Tytuł:
Pamiętnik dzieje Polski zawierający
Autor:
Mikołaj Jemiołowski
Miejsce wydania:
nieznane
Region:
nieznany
Typ tekstu:
proza
Rodzaj:
literatura faktograficzna
Gatunek:
kroniki
Tematyka:
historia
Poetyka żartu:
nie
Data wydania:
między 1683 a 1693
Data wydania (nie wcześniej niż):
1683
Data wydania (nie później niż):
1693
Tekst uwspółcześniony:
tak
Redaktor wersji uwspółcześnionej:
Jan Dzięgielewski
Miejsce wydania wersji uwspółcześnionej:
Warszawa
Wydawca wersji uwspółcześnionej:
"DIG"
Data wydania wersji uwspółcześnionej:
2000